Bebek Arabanın Masalı

Bebek Arabanın Masalı

27/11/2023 0 Yazar: Duru

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde kalbur saman içinde bir bebek araba varmış. Bu bebek arabanın masmavi rengi varmış ve çok güzel parlıyormuş. Masmavi olan bebek araba garajda annesi ve babası ile birlikte kalıyormuş. Bu üç araba sahipleri tarafından her gün yıkanıyormuş ve ihtiyaçları olan benzini, yağı ve suyu veriliyormuş. Anne araba ve baba araba her sabah sahiplerini işe getirip götürüyormuş. Ama bebek araba genelde garajda kalıyormuş ve gün boyu annesi ile babasının eve dönmesini bekliyormuş. Artık beklemekten çok sıkılmış o da dışarı çıkmak istiyormuş ama yolculuk yapmaktan korkuyormuş. Özellikle akşam yapılan yolculuklardan çok daha fazla ürküyormuş.

Bir gün baba araba çok yorulmuş ve bakımları yapılması için sanayiye gitmesi gerekiyormuş. Baba araba sahibini işe götüremeyeceği için bu işi bebek arabanın yapması gerekiyormuş. Bebek araba cesaretini toplayıp yola çıkmaya karar vermiş ama geceleri yola çıkmak ona hala korkunç geliyormuş. Çünkü karanlıkta yolu göremeyeceğini düşünüyormuş. Bebek araba en sonunda bu korkusunu annesine anlatmaya karar vermiş. Annesine korkusunu anlatan bebek araba biraz rahatlamış. Anne araba küçük oğlunun bu korkusunu nasıl geçireceğini düşünmeye başlamış. Ve aklına bir hikaye gelmiş. Bak bebek araba sana bir hikaye anlatacağım demiş ve başlamış anlatmaya. “Bir zamanlar karanlık arabalardan çok korkarmış. Arabalardan korkan karanlık dışarı çıkmak istemezmiş ve annesi ona korkmaması gerektiğini, eğer karanlık dışarı çıkmazsa insanların akşam olduğunu nasıl anlayacağını sormuş. Biraz cesaretli olmasını ve korkmaması gerektiğini söylemiş. Karanlık annesini dinleyip yavaş yavaş dışarı çıkmaya başlamış, araba karanlığın içinden geçmiş ve karanlık hiç korkmamış.” Mavi bebek araba annesinin anlattığı bu hikayeyi dinlemiş ve çok etkilenmiş. Eğer karanlık bizden korkmuyorsa bende ondan korkmayacağım demiş ve akşamları da yola çıkmaya karar vermiş.

Karanlık çökünce yola çıkan bebek araba cesaretini toplayıp ışıklarını açmış. Karanlığın içinden geçince korkmaması gerektiğini anlamış. Bugüne kadar korktuğu için pişman olan bebek araba karanlıkta yollarda olmanın keyfini çıkarmaya başlamış.

Daha fazla kısa masal okumak isterseniz Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.