İnatçı Kuzunun Masalı

İnatçı Kuzunun Masalı

09/05/2024 0 Yazar: Duru

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde bir çiftlik varmış. Bu çiftlikte bir çok hayvan yaşarmış. Her hayvanın kendi evi varmış. Koyun ailesi de bu çiftliğin üyelerindenmiş. Koyun ailesinin 4 tane yavrusu varmış. Her hayvanın olduğu gibi kuzuların da huyları farklıymış. Ama aralarından bir tanesi varmış ki çok çok inatçıymış. Annesinin ve babasının yapma dediğini yapar, kardeşlerinin gitme dediği yere gidermiş.

Günlerden bir gün kuzular bahçede oynamak için çıkmışlar. Diğer yavrularla birlikte koşma, zıplama, körebe gibi bir çok oyun oynamışlar. Yavrular dışarı çıkarken anneleri tarafından, bahçede bulunan çukura yaklaşmamaları söylenmiş. Bunu bütün yavrular dinlemiş. Tabi bir tanesi hariç. Dinlemeyen tabi ki de inatçı kuzuymuş. Kuzu inatçı olduğu kadar da meraklıymış. Bütün yavrular oyun oynarken o çukurun başında bekliyormuş. Bunu gören kardeşleri, ona seslenmiş ama o sadece baktığını söylemiş. İnatçı kuzu, çukurun dibini merak ediyormuş ve çukura atlamaya karar vermiş. Bunu yapmak için cesaretini toplamış ve hoooppp çukurun içine atlamış. Atlamış atlamasına ama sonu hiç beklediği gibi olmamış. Çukurun içinde hiçbir şey yokmuş. Üstüne birde yok yere ayağını burkmuş. Annesini ve kardeşlerini dinlemediği için o an çok pişman olmuş. İnatçı kuzu bir süre kendi çabasıyla çıkmaya çalışmış. Ama bir türlü çıkamamış. Hava kararmaya ve soğumaya başlamış. Çukurun içinden ne kadar bağırsa da sesini kimseye duyuramamış. Hava karardığında 3 kardeş evine dönmüş ama bizim inatçı kuzu gelememiş. Bunun üzerine anne ve baba yavrularını aramaya başlamış. Çiftliğin içinde her yere bakmışlar ama bir türlü inatçı kuzuyu bulamamışlar. Kuzuda düştüğü çukurda iyice üşümeye başlamış. Tek isteği annesinin ve babasının onu bulmasıymış.

Aradan geçen bir kaç saatin sonunda kardeşlerden birinin aklına, onu çukurun kenarında gördüğü gelmiş ve hemen annesine söylemiş. Anne ve baba çukurun yanına gitmişler ve içeri doğru seslenmişler. İnatçı kuzu ailesinin sesini duyunca çok sevinmiş. Çukurun içinde olduğunu ve ayağını burktuğunu söylemiş. Anne ve baba hemen diğer hayvanlardan yardım istemişler. Çiftlikte ki diğer hayvanlar tarafından inatçı kuzu kurtarılmış. Kuzu çıktığında sevinçle annesinin ve babasının yanına gitmiş, onlara sarılmış. Bir daha annesinin ve babasının sözünden çıkmayacağına söz vermiş. Masal da burada bitmiş.

Daha fazla uzun masal okumak isterseniz Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.