Yardım Sever Dilek’in Hikayesi

Yardım Sever Dilek’in Hikayesi

27/11/2023 0 Yazar: Duru

Şehrin birinde yaşayan bir aile varmış. Bu ailenin 3 çocuğu varmış. Çocuklarının en büyüğünün adı Cenk, ortanca olan kızın adı Dicle en küçüğünün adı ise Dilek miş. Dilek kardeşlerine göre daha ufak tefekmiş. Büyük olan kardeşler çok iyi anlaşırlar hep birlikte oyun oynarlarmış. Dilek’i ise oyunlarına pek almazlar ve yalnız başına bırakırlarmış. Dilek kardeşlerinin bu davranışlarına çok üzülür ve oda onlar gibi oyunlar oynamak ve ailesine belirli konularda yardımcı olmak istermiş.

Günlerden bir gün evde yapılması gerekenler konusunda iş birliği yapılmış. Bahçe temizleme işi Dicle’ye, Araba temizleme işi Cenk’e, ev işleri annesine ve alışveriş yapma işini de babasına verilmiş. Ama küçük Dilek’e bir iş verilmemiş. Dilek ailesinin ona iş vermemesine çok üzülmüş ama kardeşlerine yardım edebileceği aklına gelmiş. Evde ki herkes işlerini tamamlamak için hazırlanmaya başlamış ve bahçe işlerini yapmak için evden ilk çıkan Dicle olmuş. Dicle evden çıkarken Dilek ablasının yanına gitmiş ve ” Abla bahçe işlerinde sana yardım edebilir miyim?” demiş. Dicle ise “Hayır Dilek sen çok küçüksün ve bahçe ile uğraşırken sana göz kulak olamam” demiş. Dilek çok üzülmüş ve üzgün bir şekilde kapıyı kapatmış. Dicle’den sonra evden ikinci çıkan Cenk olmuş. Cenk tam kapıya yöneldiğinde “Abi araba temizlemek için yardım edebilir miyim?” demiş küçük Dilek. Cenk ise “Hayır ufaklık, araba temizlerken sana bakamam, bir yerlere dokunup beni zor duruma sokabilirsin” demiş. Dilek abisinin de onu istememesine çok üzülmüş. Dış kapının önüne üzgün bir şekilde oturmuş ve ağlamaya başlamış. “Hiç bir şey yapamıyorum her şey için çok küçüğüm” diye düşünmeye başlamış. Tam o sırada evin babası evden çıkmış ve Dilek’i üzgün görünce “Ne oldu kızım neden üzgünsün?” demiş. Küçük Dilek “Ablam ve abime yardım etmek istedim ama ikisi de beni istemedi” demiş. Baba “Ah benim küçük kızım, iyi ki yardım etmeni kabul etmemişler çünkü ben alışverişe gidiyorum ve sen gelip bana yardım etmelisin” demiş. Dilek babasının bu teklifine çok sevinmiş ve gözyaşlarını silerek babasının elinden tutup alışverişe gitmiş.

Alışverişi bitiren baba kız eve dönmüşler ve bir çok şey almışlar. Ekmek, peynir, zeytin, sebze, meyve vs. Akşam olup yemek masasına oturduklarına da baba “Bugün alışverişte Dilek’in yardımı olmasa bunları eve getiremezdim. Bunun için ona teşekkür etmeliyiz” demiş. Dilek babasından duyduğu bu sözler için çok mutlu olmuş ve kendini çok güçlü hissetmiş. Her çocuğun yapması gereken yardımı yaptığı için kendi ile gurur duymuş.

Hikaye okumayı seviyorsanız Hikayeler kategorimizi inceleyebilirsiniz.