Hayvan Sever Kızın Masalı

Hayvan Sever Kızın Masalı

20/11/2023 0 Yazar: Duru

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde kalbur saman içinde gökyüzünün mavi rengi ile yemyeşil ağaçların birleştiği köyde yaşayan bir kız varmış. Ahşap bir evde ailesi ile birlikte yaşayan bu kız geçimlerini tarlaya ekinler ekerek hayvanlarından süt ve yumurta alarak sağlarmış. Bütün gününü bahçede geçirir ve hayatından asla şikayet etmezmiş. Çalıştığı zamanın dışında ormana gider ve orada yaşayan hayvanları beslermiş.

Bir sabah her zaman yaptığı gibi yatağından kalkmış, yüzünü yıkamış, dişlerini fırçalamış, pijamalarını çıkarmış ve kahvaltı hazırlamak için mutfağa gitmiş. Uyandığında annesi ile babasının hala uyuduğunu görmüş. Onlar uyanmadan ineği sağıp sütü almış, yumurta içinde tavukların kümesine gitmiş ve yumurta almış. Daha sonra kahvaltıyı hazırlamış, ailecek güzel bir kahvaltı yapmışlar. O gün bahçede ki işleri babası yapacakmış ve kız ormana gidip ormanda yaşayan hayvanlara yemek götürecekmiş. Çantasını hazırlayan kız küçük köpeğini de alarak ormanın yolunu tutmuş. Yürüdükçe yürümüş, yürüdükçe yürümüş derken ormanın içine varmış. Etrafına bakınmaya başlamış fakat hiç bir hayvan görememiş. Hayvanlarla arasında güzel bir bağ kuran kız onlarla haberleşmek için ıslık çalmaya başlamış. Ne kadar sesli ıslık çalsa da gelen giden olmamış. Bu durum kızın dikkatini çekmiş ve küçük köpeğine doğru eğilerek ” Boncuk arkadaşlarının nerede olduğunu bulamıyorum bana yardımcı ol ve git onları bul” demiş. Boncuk bir hışımla ormanın derinliklerine doğru koşmuş. Kız da o sırada hayvanları aramaya devam etmiş. Aradan biraz zaman geçmiş ve Boncuk koşarak kızın yanına gelmiş. Ne olduğunu anlamayan kız Boncuk’un onu çekiştirmesiyle kulübe gibi bir yere gelmiş. Kapıdan içeri girdiğinde ormanda ki bir çok hayvanın orada olduğunu görmüş. Onların buraya nasıl geldiğini anlamaya çalışırken birde bakmış ki güzeller güzeli bir at yerde yatıyor. Hemen eğilip atın başına “Neyin var güzel at, iyi misin?” diye sormuş. Yorgunluktan konuşamayan atın yerine orada duran geyik cevap vermiş “Ah güzel kız bizde ne olduğunu anlamadık, birden yere yığıldı onu sürükleyerek buraya getirdik. Sanırım ayağına bir şey battı çünkü yere basmakta güçlük çekiyor” demiş. Kız hemen atın ayağına bakmış ve ayağına saplanan bir çivi görmüş. Çiviyi tuttuğu gibi çıkarmış ve boynunda ki şalı atın ayağına sarmış. Yardım sever kız oradaki hayvanlara atın ayağına bir çivi battığını birazdan daha iyi olacağını söylemiş. Bu esnada at yavaş yavaş kendine gelmeye başlamış. Konuşmaya çalışan at “Teşekkür ederim güzel kız, senin sayende acım dindi. O kadar çok canım yanıyordu ki artık konuşmakta zorluk çekiyordum” demiş.

Güzel kız atın artık iyi olduğuna çok sevinmiş ata ve orada olan bütün hayvanlara getirdiği yiyecekleri vermiş. Bütün hayvanlar afiyetle yemekleri yemiş ve hepsi çok mutlu olmuş. Güzel kız “Ormanda dolaşırken dikkat etmelisiniz, etrafta bulunan çöpleri yemeğin ki hastalanmayın ve bastığınız yerlere çok dikkat edin. Eminim bir gün insanlar doğaya çöp atmamayı öğrenecek! Lütfen kendinize dikkat edin. Ben yarın tekrar geleceğim” demiş. Bütün hayvanlar kıza teşekkür etmişler, karınları tok bir şekilde ormanda daha dikkatli gezinmeye devam etmişler. Masal da burada bitmiş.

Uzun masal okumayı seviyorsanız Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.