Güneş Perisi ve Yağmur Perisinin Masalı

Güneş Perisi ve Yağmur Perisinin Masalı

13/12/2023 0 Yazar: Duru

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde periler diyarında bir Peri kraliçesi ve iki kızı varmış. Bu iki kız kardeş çok güzellermiş fakat birbirlerinden çok farklıymış. Yüzleri, saçları, gözleri vs. hiçbir özellikleri birbirlerine benzemiyormuş. Kızların adı Alura ve Azura imiş. Bu iki güzel kız kardeşin 16. yaş günleri gelmiş ve anneleri onlar için büyük bir balo yapmaya karar vermiş. Çünkü peri ülkesinde 16 yaşına gelen her gence istedikleri bir peri gücü verilirmiş. Genç periler 16 yaşlarına geldiklerinde peri güçlerini kullanmaya başlayıp en etkili güçlerini seçiyorlarmış. Aslında bu balo bütün genç periler için sıra sıra düzenliyormuş.

Şatoda balo için hazırlıklar başlamış. Her şeyin en güzeli hazırlanmış. Her yer çiçeklerle süslenmiş, sihirli ikramlıklar hazırlanmış, sofralar kurulmuş ve balo başlamış. Davetliler tek tek geliyormuş ve şato içinde çok güzel bir müzik çalıyormuş. Davetlilerin hepsi geldiğinde Peri Kraliçe bardağı eline almış ve demir bir çubukta “şıkır şıkır” diye bir ses çıkarmış. Bütün davetliler konuşmayı bırakmış ve Kraliçeye doğru dönmüşler. Kraliçe “Sevgili misafirlerimiz hepiniz hoş geldiniz. Bugün kızlarım 16 yaşlarına girecekler ve onlara istedikleri özel güçleri vermek için buraya toplandık. Şimdi kızlarımı yanıma davet ediyorum” demiş. Kızlar annelerinin yanına gelmiş ve anneleri onlara hangi özel gücü istediklerini sormuş. Alura “Annecim ben Güneşe hükmetmek istiyorum. O zaman Günün Perisi olabilirim. Çünkü güneşli günleri çok seviyorum ve dünyadaki hiç bir şey beni güneşli günler kadar mutlu edemez. Ayrıca Güneş Dünyayı ısıtır ve buda bizim için çok önemlidir” demiş. Kraliçe Alura’nın seçimini onaylamış. Sıra gelmiş Azura’ya. Azura “Annecim bende Yağmur’u kontrol etmek istiyorum. Çünkü ben yağmurlu havaları çok seviyorum. Ayrıca yağmurun Dünyamız için önemini biliyorum. Yağmur yağmazsa sularımız azalır ve su kıtlığı çekeriz. Ormanlarımız büyümez, yiyeceklerimiz yetişmez. İşte bu yüzden ben Yağmura hükmetmek istiyorum” demiş. Kraliçe Azura’nın da isteğini onaylamış. Onaylar alındıktan sonra Kraliçe kızları için yaptırdığı elbiseleri ve asaları getirmiş. Güneş gibi parlayan elbiseyi Alura’ya fırtına gibi kabarık elbiseyi ise Azura’ya vermiş. Kızlar artık Güneşin Perisi ve Yağmurun perisiymiş.

Ertesi gün ilk olarak Güneşin perisi uyanmış, pencereyi açmış ve asasını sallayarak “Bugün hava güneşli olsun” demiş. Güneş o anda açmış ve her yer ışıl ışıl parlamış. Daha sonra Azura uyanmış ve penceresini açmış. “Bugün yağmur yağsın, toprağın suya ihtiyacı var” demiş. Bir anda bulutlar belirmiş ve yağmur yağmaya başlamış. Alura güneşin gittiğini görünce asasını sallamış ve güneşi geri getirmiş. Azura ise kardeşinin aksine tekrar yağmur yağdırmış. Bu iş iki kardeş arasında oyuna dönüşmeye başlamış. Bu sırada aniden yağmur güneşe çarpmış ve Gökkuşağı ortaya çıkmış. O anda periler annelerinin bu oyuna müdahale ettiklerini anlamışlar. Anne kızlarını çağırıp bu işin bu şekilde olmayacağını ve bir sıraya koymaları gerektiğini anlatmış. Ve bir karar verilmiş. Sonbahar ve İlkbahar aylarında daha fazla yağmur, Yaz ve Kış aylarında ise daha az yağmur olmasına karar vermişler.

Uzun masal okumayı seviyorsanız Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.