İzinsiz Yiyecek Alan Sincabın Masalı

İzinsiz Yiyecek Alan Sincabın Masalı

02/01/2024 0 Yazar: Duru

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde yemyeşil ormanların olduğu, kuşların cıvıl cıvıl öttüğü, güneş ışığının sıcacık yaptığı bir orman varmış. Bu ormanın içinde birçok hayvan yaşarmış. Yazları sık sık bir araya gelirler, eğlenirler ve çoğunlukla da kış için hazırlık yaparlarmış.

Büyük küçük demeden bütün hayvanlar canla başla çalışır kışı rahat geçirirlermiş. Yaz geçmiş, kış gelmiş. Havalar soğumaya, karlar gökyüzünden pıtır pıtır düşmeye başlamış. Ormanın içinde bir sessizlik başlamış. Bütün hayvanlar evlerine çekilmiş, soğuktan korunmaya çalışıyormuş. Günlerden bir gün küçük sincabın canı sıkılmış ormanda yürüyüşe çıkmış. Bir çok hayvan arkadaşının evinin önünden geçmiş. Tavşanın evinin önünden geçerken bir çuval dikkatini çekmiş merakına yenilip bakmış ve içinin havuç dolu olduğunu görmüş. Kimseye sormadan bir kaç tane havuç almış ve yoluna devam etmiş. Farenin evinin önünden geçerken dışarıda bir kutu olduğunu görmüş yine kimseye sormadan kutuyu açmış ve içinin fındıkla dolu olduğunu görmüş. Kimseye sormadan bir avuç fındığı almış ve cebine atmış. Sincap ormanda yoluna devam ederken bu sefer maymunun evinin önünden geçmiş ve dalda asılı olan muzlardan almış. Yürümekten yorulan sincap eve dönmeye karar vermiş. Eve döndüğünde elleri kolları doluymuş ve tabi ki de bu durum annesinin dikkatini çekmiş. Anne sincap “Yavrum bunları nereden buldun?” diye sormuş. Yavru sincap “Anne bunları tavşanın, farenin ve maymunun evinin önünden buldum” demiş. Anne “Peki oğlum bunları almak için izin istedin mi?” diye sormuş. Yavru “Hayır anne istemedim. Ne olacak ki zaten kapının önündeydi” demiş. Anne sincap yavru sincabı masaya oturtmuş ve onunla konuşmaya başlamış. “Bak yavrum, bu yaptığın çok yanlış bir hareket. Başkalarına ait olan eşyalar asla izinsiz alınmamalı. Markete gittiğimiz zaman para vermeden bir ürün alamıyorsak başkasının evinden kapının önünden de alınmaz. Biri gelip bizim kapımızın önünde ki yiyeceklerden yada eşyalardan alsa hoşumuza gider mi?” diye sormuş.

Yavru sincap o an yaptığının bir hata olduğunu anlamış. Bu yaptığı davranış yüzünden çok utanmış. “Peki anneciğim, şimdi ne yapacağım ben?” demiş. Annesi aldığı yiyecekleri alıp tavşanın, farenin, maymunun evine gidip iade etmesi gerektiğini ve onlardan özür dilemesi gerektiğini söylemiş. Yavru sincap annesinin dediği gibi yapmış ve arkadaşlarının evine gidip aldıklarını iade etmiş, onlardan özür dilemiş. Tavşan, fare ve maymun bir seferlik sincabı affetmişler ve aldığı yiyecekleri ona hediye etmişler. Bu utanç sincaba büyük bir ders olmuş. Bir daha kimsenin izinsiz bir eşyasına dokunmamış.

Daha fazla uzun masal okumak isterseniz Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.