Hatalarını Anlayan Ailenin Hikayesi

Hatalarını Anlayan Ailenin Hikayesi

02/01/2024 0 Yazar: Duru

Ülkenin birinde küçük bir evde yaşayan üç kardeş varmış. Bu üç kardeş anne ve babasıyla mutlu mesut yaşarlarmış. Ailenin tek sıkıntısı çok fazla paralarının olmayışıymış. Günlerden bir gün aile üyeleri oturup, sohbet etmeye başlamışlar. Geçimlerini nasıl devam ettirmeleri gerektiğini düşünmüşler. En son ailecek bir karara varmışlar.

Verdikleri kararda para kazanmak, evin geçimini sağlamak için üç kardeş birbirlerinden ayrılmak zorunda kalmışlar. Anne, iki çocuğu ile evde kalmış. Ancak büyük kardeş ile babası birlikte uzak memlekete çalışmaya gitmiş. Gittikleri memlekette kendilerine uygun işler bulmuşlar. Aylarca çok zor işlerde çalışıp, çok zor şartlarda yaşamışlar. Baba ile oğlu çok para kazanmış ve kazandıkları paraları neredeyse hiç harcamamış biriktirmişler. Artık paralarının yeterince olduğunu düşünmüşler ve evlerine dönmeye karar vermişler. Kazandıkları bütün paralar ile evlerinde geri döndüklerinde, eskisi gibi fakirlik yaşamışlar ve çok zengin yaşamaya başlamışlar. Fakat baba ve oğlu bu yorgunluğa, gece gündüz çalışmanın verdiği ağrılara dayanamamışlar ve hastalanmışlar. Evde onlardan başka kimse çalışmadığı için son çare hazır gelen paradan harcamakmış. Kazanılan para çok hızlı tükenmeye başlamış. Anneleri her ne kadar çocuklarını uyarsa da, diğer iki kardeş annelerini dinlememiş ve bütün para bir anda bitmiş. Yaşadıkları zengin hayatından sonrada tekrar fakir hayatlarına geri dönmüşler.

Baba ve büyük oğlan hasta olduğu için çalışma sırası küçük iki kardeşe gelmiş. Bunun üzerine iki kardeş anne, baba ve abilerini evde bırakıp uzak memleketlere çalışmaya gitmişler. İki kardeş çalışabilecekleri bir iş bulmuşlar. Ancak babaları ve abileri kadar çok çalışamadıkları için onlar kadar çok para kazanamamışlar. Biraz da olsa para kazanmışlar ve evlerine az bir parayla geri dönmüşler. Ancak bu sefer geçmişte yaptıkları hatadan ders çıkardıkları için paralarını idareli harcamışlar, har vurup harman savurmamışlar ve böylece bir daha hiç parasız kalmamışlar.

Daha fazla hikaye okumak isterseniz Hikayeler kategorimizi inceleyebilirsiniz.