Yaramaz Sincap Kardeşlerin Masalı

Yaramaz Sincap Kardeşlerin Masalı

01/08/2022 0 Yazar: Duru

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde yemyeşil dalları olan bir ağacın kavuğunda yaşayan sincap ailesi varmış. Bu ailenin iki tanede yaramaz yavru sincapları varmış. Yeni doğan sincaplar doğayı tanımaya, çevreye alışmaya çalışıyorlarmış.

Anneleri ile her gün yürüyüşe çıkıp, ceviz, fındık topluyorlarmış. Bir gün anne sincap sabah erken saatte evden çıkmış ve yavrularına evde oynamaları gerektiğini söylemiş. Yavrular “Tamam anneciğim” dese de annelerinin sözünü dinlememişler ve anneler kapıdan çıktığı an onlarda yataklarından çıkmışlar. Evde biraz oynadıktan sonra dışarı çıkmışlar ve biraz fındık, ceviz aramışlar. Karınları doyunca evlerinin önüne gelmişler. Sincaplardan biri “Bu ağacın en üstüne çıkmaya ne dersin?” diye sormuş. Kardeşi “Ama bu tehlikeli olabilir. Annem ağaca çıkmamızı yasaklamıştı” demiş. Diğer sincap bir şekilde kardeşini ikna etmiş ve yaramaz sincap kardeşler ağacın en üstüne çıkmışlar. Çıkmışlar çıkmasına ama yüksekten korkmuş ve aşağı inemiyorlarmış. Ağlamaya, bağırmaya başlamışlar ama seslerini kimse duymamış. Tek çare annelerinin gelmesini beklemekmiş. Bir kaç saat sonra anne sincap gelmiş ve eve girmiş. Yavru sincaplar ağaçtayken annelerini görmemişler. Anne sincap eve girdiğinde yavrularına seslenmiş ama bir ses alamamış telaşla dışarı çıkmış mı seslenmeye devam etmiş. O sıra da ağaçta ki sincaplar annelerine seslenmişler “Anne buradayız, ağacın üstünde” anne sincap yavrularını görünce çok şaşırmış “Sizin orada ne işiniz var?” diye sormuş. İki sincapta “Çıkabilecek miyiz diye denemek istedik” demiş. Anne sincap yavrularına çok kızsa da onları ağaçtan indirmiş.

İki sincap annelerine sarılıp, çok teşekkür etmiş ve bir daha sözünden çıkmayacaklarına dair annelerine söz vermişler. Anneleri de çocuklarını affetmiş ve “Büyüdükçe bir çok şeyi tek başlarına yapacaklarını, büyümek için acele etmemeleri gerektiğini” söylemiş. İki kardeş ve anne mutlu bir şekilde evlerine girmiş ve masa da burada bitmiş.

Daha fazla kısa masal okumak isterseniz Kısa Masal kategorimizi inceleye bilirsiniz.