Açgözlü Mayo’nun Masalı

Açgözlü Mayo’nun Masalı

26/07/2022 0 Yazar: Duru

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde ormanın birinde yaşayan maymun varmış. Bu maymunun adı Mayo muş. Mayo yemek yemeği çok seven ama bir o kadar da aç gözlü bir maymunmuş.

Günlerden bir gün Mayo ormanda gezerken bir meyve bahçesi görmüş. Bu bahçe o kadar büyükmüş ki bütün meyveler varmış. Bahçeye dalmış ve ilk önce muzlardan başlamış. Bir sürü muz yedikten sonra daha fazla yiyememiş ve evine geri dönmüş. Yolda onu arkadaşı zebra görmüş, konuşmuşlar ama Mayo meyve bahçesinden hiç söz etmemiş. Evine giden Mayo bütün gece uyumuş sabah olup tekrardan meyve bahçesine doğru yola çıkmış. Yine karnı patlayacak gibi olana kadar muzları yemiş. Muzları yemekten diğer meyvelerin tadına bile bakamamış. Mayo bir süre daha sürekli sabahın erken saatlerinde bahçeye gitmeye devam etmiş. Onun bu halinden şüphelenen arkadaşları bir sabah Mayo’yu takip etmiş ve sonunda onlarda meyve bahçesini görmüşler. Hepsi gözlerine inanamamış. Bir sürü meyve ağaçlarda duruyormuş ve onlar günlerce her yerde meyve aramış. Arkadaşı olarak bildikleri Mayo meyvelerden hiç söz etmemiş ve hepsini kendisine saklamış. Bu durum ormanda ki hayvanları çok üzmüş. Mayo ortada yokken hepsi toplanmış ve Mayo’ya bir ders vermeye karar vermişler. Bir gece Mayo evde yatarken hepsi bahçeye gitmiş ve bütün meyveleri toplamışlar, ağaçlarda bir tane meyve kalmamış. Zaten hayvanlar o kadar fazlaymış ki hepsi kışın karınları doyacak kadar almış ve fazlasını birbirlerine vermişler.

Mayo sabah uyanmış ve bahçeye koşar adımlarla gitmiş. Gitmiş gitmesine ama ortada ne muz nede başka meyve varmış. Mayo gördükleri karşısında çok şaşırmış. Bu kadar meyvenin nereye gittiğini kara kara düşünmeye başlamış. O sıra zebra arkasından seslenmiş “Boşuna kara kara düşünme Mayo, meyvelerin hepsini biz topladık. Seni yakın arkadaşımız bilirdik ama öyle değilmişsin. Burada bu kadar çok meyve buldun ve bize hiç söylemedin” demiş. Mayo, arkadaşının söyledikleri karşısında çok utanmış. Arkadaşının haklı olduğunu anlamış ve yaptıkları için çok üzülmüş. Tek tek bütün arkadaşlarından özür dilemiş. Ormanda ki hayvanlarda onu affetmiş ve yiyeceklerini Mayo ile paylaşmışlar. Mayo da bir daha açgözlülük yapmamış. Masal da burada bitmiş.

Daha fazla kısa masal okumak isterseniz Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.