Bukalemun ve Fare Masalı

Bukalemun ve Fare Masalı

13/11/2023 0 Yazar: Duru

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde develer tellal pireler berber iken ormanın birinde yaşayan bir bukalemun varmış. Bukalemun güneşli güzel günlerde çimenlerin üstüne yatıp uzun etrafı seyredermiş. Kuşların cıvıltısı, arıların vızıltısı, dalgaların hoşurtusu ona ninni gibi gelir günlerini neşe içerisinde geçirirmiş.

Bir gün her zaman keyif yaptığı çimenlere gitmiş. Bukalemun burada kendisini çok rahat hissedermiş ve hiç bir şeyden korkmazmış. Yattığı yerden etrafı seyrederken birden gözü bir fareye takılmış ve onu sessizce izlemeye başlamış. Çimenlerin üzerinde oradan oraya zıplayan fare kendine saklanacak bir yer arıyormuş. Çünkü yaramaz bir kedi farenin peşindeymiş. Fare kan ter içinde kendine yer ararken birden bukalemun fareye seslenip ” beni burada kimse bulamaz. Bir çimenin üzerinde otururken beni kimsenin görmesi mümkün değil, çünkü bende bu çimler kadar yeşilim” demiş. “Bu sayede çok özgürüm çünkü kimse beni göremez istediğim yere gider orada keyif yaparım, dans ederim, şarkı söylerim hatta zıplayabilirim çünkü ben kılık değiştirme özelliğine sahibim” diye sözlerine devam etmiş. Fare kendine saklanacak yer ararken bukalemun ona seslenmeye devam ediyordu bu esnada kendisine doğru yaklaşan yeşil birini hala fark etmemişti.

Bukalemun seslenmeye devam ederken arkasında ki tehlike için fare yüksek sesle seslendi “Bukalemun dikkat et! Bir kurbağa çimenlere geldi ve sana doğru yaklaşıyor!” Bukalemun o anda kurbağayı farketti ve bir anda kaçarak güvenli bir yere saklandı. Tehlikenin geçtiğini anlayınca farenin yanına gitti ve “Teşekkürler küçük fare! Dikkatli olman sayesinde beni kurbağadan kurtardın! Artık bu kadar övünmeyeceğim, daha dikkatli olacağım” dedi. Kedinin gelmediğini anlayan fare ve kurbağadan kurtulan bukalemun rahatlamış bir şekilde sohbet etmeye devam ettiler.

Daha fazla kısa masal okumak isterseniz Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.