Mızmız Ceylanın Masalı

Mızmız Ceylanın Masalı

04/08/2022 0 Yazar: Duru

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde ormanın birinde yaşayan hayvanlar varmış. Bu hayvanların hepsi arkadaşmış. Zebra, ceylan, aslan ve kanguru en yakın arkadaşlarmış. Aralarından su sızmazmış ama bu dört arkadaş arasında sürekli küsen biri varmış. O da Mızmız Ceylanmış. Mızmız ceylan istediği olmayınca hemen küser olduğu yerden uzaklaşırmış. Bu durum diğer hayvanları çok üzse de arkadaşlarını idare ediyorlarmış.

Günlerden bir gün dört arkadaş ormanda buluşmuşlar ve piknik yapmaya başlamışlar. Günlerini çok güzel geçiren Zebra, ceylan, aslan ve kanguru vedalaşıp evlerine gidiyorlar ama ertesi gün aslanın evinde buluşmak için sözleşiyorlar. Fakat Mızmız ceylan itiraz etmiş “Hayır bence yarın nehre gidelim” demiş. Arkadaşları bunu kabul etmemiş ve Mızmız ceylan onlara küsmüş ve aslanın evine gitmemiş. Arkadaşları sürekli Mızmız’ın istediklerini yapmak yorulduğu için artık yapmama kararı almışlar. Bir süre sonra Mızmız’ın istediklerini yapmamışlar ve Mızmız onlarla tamamen görüşmeyi kesmiş. Ama böyle çok yalnız olduğunu, kimse ile konuşamadığını anlamış ve hatasının farkına varmış.

Arkadaşları ormanda oyun oynarken Mızmız yanlarına gitmiş ve “Beni tekrardan aranıza alır mısınız? Söz veriyorum artık mızmızlık yapmayacağım ve kararları beraber alacağız” demiş. Zebra, aslan ve kanguru arkadaşlarının hatasını anlamasına çok sevinmiş ve onu tekrar aralarına almışlar. Bir sonra ki karar verme sürecinde hepsi fikrini söylemiş ve hiç kimse küsmeden günlerini geçirmeye başlamışlar. Masal da burada bitmiş.

Daha fazla kısa masal okumak isterseniz Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.