Yemek Seçen Benekli’nin Masalı

Yemek Seçen Benekli’nin Masalı

08/08/2022 0 Yazar: Duru

Bir varmış bir yokuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde yemyeşil ormanların altında yaşayan zürafa ailesi varmış. Bu ailenin birde yavru bir zürafası varmış. Adı da Benekli imiş. Benekli, ormanı çok seviyor, ağaçlara zarar vermemek için uğraşıyor, yere hiç çöp atmıyormuş. Yani ormana adeta gözü gibi bakıyormuş, çünkü bu yemyeşil ormanın Benekli’nin yuvasıymış. Benekli çok iyi bir çocuk olmasına rağmen annesini bir konuda üzüyormuş. O da yemek seçmek!

Günlerden bir gün Benekli ve ailesi yemek sofrasına oturmuş ve annesi Benekli’nin yemediği yemekten yapmış. Benekli çatalı eline almış, yemeği kurcalamış ama yemeden sofradan kalmış. Annesi yemeğini yemediği için o gün çikolata yada başka bir abur cubur yemesini yasaklamış. Ertesi gün tekrardan yemek saati gelmiş ve Benekli yine yemeğini yememiş. Aslında karnı o kadar açmış ki ama yemeğin tadına bile bakmamış. O günde abur cubur Benekli için yasakmış. Bu süre. iki gün daha sürmüş ve Benekli artık dayanamamış çatalı ile bir lokma almış. Yemeğin tadı beklediğinden güzelmiş. Karnı da çok aç olduğu için bütün yemeğini silip süpürmüş. Karnı doyunca neşesi de yerine gelmiş. O gün ve sonra ki günlerde masaya ilk oturan Benekli olmuş ve tabağını ilk o bitirmiş. Aç kalınca yemek seçmenin ne kadar yanlış olduğunu anlamış bir daha da hiç yemek seçmemiş.

Arkadaşları ile ormanda oynarken yemeklerin aslında çok güzel olduğunu anlatmış ve bütün arkadaşlarına yemek seçmemenin öneminden bahsetmiş. Bu sayede bütün yavru hayvanlar yemeklerin tadına bakmışlar ve hepsi bütün yemekleri afiyetle yemişler. Masal da burada bitmiş.

Daha fazla kısa masal okumak isterseniz Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.