Ayı, Kanguru ve Zebranın Masalı

Ayı, Kanguru ve Zebranın Masalı

29/11/2023 0 Yazar: Duru

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde kalbur saman içinde yemyeşil ağaçlarla kaplı bir orman varmış. Ağaçlardan gelen kuş sesleri, biraz uzakta akan nehri sesi bütün hayvanları büyülermiş. Bu ormanda ki hayvanların hepsi birbiri ine çok iyi anlaşırmış. Kimse kimse ile kavga etmez, her gün birlikte oyunlar oynar, yemekler yerlermiş. Diğer ormanlarda yaşayan hayvanlar bu ormanda ki hayvanlara çok özenirmiş. En iyi arkadaşlarda ayı, kanguru ve zebraymış.

Bu üç arkadaş bütün günlerini birlikte geçirirler ve hiç kavga etmezlermiş. Günlerden bir gün ayı, kanguru ve zebrayı evine yemeğe çağırmış. Arkadaşları da bu teklifi kabul etmiş ve akşam olunca ayının evine gitmişler. Ayı arkadaşları için çok güzel bir sofra kurmuş. Bir çok yemek hazırlamış. Kanguru ve zebra arkadaşlarının kurduğu sofrayı çok beğenmişler. Oturmuşlar başlamış yemek yemeğe. Üç arkadaş masada ki bütün yemekleri yemişler. Sadece bir tabak içinde yemek kalmış. Hepsinin gözü o tabakta ki yemekteymiş ve kim o yemeği yiyecek diye birbirlerine bakıyorlarmış. Bir anda hepsi birden yemek dolu tabağa ellerini uzatmış ve aralarında bir tartışma çıkmış. Hepsi o yemeği yemek istiyormuş ama aralarında bire türlü anlaşamıyorlarmış. O sırada kapıdan aslan geçiyormuş ve aynın evinden gelen sesleri duymuş. Sesler gittikçe yükseliyormuş, dayanamayıp kapıyı çalmış. Ayı kapıyı açmış, aslan içeri girmiş. “Neden kavga ediyorsunuz?” diye sormuş. Kanguru “Sofrada bir tabak yemek kaldı ve onu hangimizin yemesi gerektiği konusunda anlaşamadık” demiş. Aslan “Bunun için kavga etmenize gerek yok, tabakta ki yemeği üş eşit parçaya bölersek hepiniz yiyebilirsiniz” demiş.

Ayı, kanguru ve zebra bunu nasıl akıl edemedik diye düşünmüşler. Tartıştıkları için çok üzülmüşler ve birbirlerinden özür dilemişler. Aslan tabağı alıp üç arkadaşın tabağına eşit bir şekilde paylaştırmış. Ayı hemen mutfaktan bir tabak daha getirmiş ve kendi yemeğinden getirdiği tabağa koymuş. Kanguru ve zebrada aynısını yapmış. dördüncü tabağı da aslanın önüne koymuşlar. Bu sayede masa da tek kalan yemek dört arkadaşın tabağına eşit bir şekilde bölüştürülmüş. Ayı, kanguru, zebra ve aslan afiyetle tabaklarında ki yemekleri yemişler.

Daha fazla uzun masal okumak isterseniz Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.