Yağız ve Arkadaşlarının Masalı

Yağız ve Arkadaşlarının Masalı

04/12/2023 0 Yazar: Duru

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde kalbur saman içinde köyün birinde tatlı bir çocuk yaşarmış. Bu çocuğun adı Yağız mış. Yağız her gün dışarıda oynayan, çiçekleri koklayan, hayvanlarla bir arada olmayı seven bir çocukmuş. En yakın arkadaşları evlerinin biraz uzağında ormanda yaşayan hayvanlarmış. Bu hayvanlarda; köpek, kuş ve filmiş. Fil oldukça uzun boylu ve büyükmüş, kuş yemyeşil ve oldukça gençmiş, köpek ise çok hızlı ve cesurmuş.

Bir gün Yağız’ın arkadaşı olan hayvanlar ormanda toplanmışlar, başlamışlar aralarında konuşmaya. Hepsi Yağız’ı ne kadar çok sevdiğini anlatmaya başlamış. Fil “Ben Yağız’ın en büyük arkadaşıyım. Bakın bana ne kadar uzun ve iriyim, hepinizden büyüğüm bu yüzden Yağız’ın en iyi arkadaşı benim” demiş. Köpek ise “Ben Yağız’ı çok seviyorum. Asıl onun en yankın arkadaşı benim” demiş. Fil köpeğin bu söylediklerine gülmeye başmış “Sen çok küçüksün nasıl en yakın arkadaş olabilirsin ki?” demiş. O sırada kuşa dönen fil “Hele sen daha da küçüksün neredeyse görünmezsin, sana bir üflesem uçar gidersin” demiş. Kuş ve köpek filin bu konuşmasından çok rahatsız olmuşlar ama onu kırmamak için fil ile daha fazla iddia ya girmemeye karar vermişler. Sonuçta kimse kimsenin sevgisini ölçemez.

Fil, köpek ve kuş aralarında konuşmaya devam ederken Yağız ormana doğru yürümeye başlamış. Ormanda bu hayvanlardan başka hayvanlarda yaşıyormuş ve bazıları da oldukça tehlikeliymiş. Yılan da bu tehlikeli hayvanlardan biriymiş ve küçük çocuğun evine oldukça yakın bir yerde yaşıyormuş. Yağız ormana geldiğinde arkadaşlarını aramaya başlamış. Ama bu sırada sinsi yılan Yağız’ın ormana girdiğini görmüş ve bir plan yapmış. Yılan bir dal kılığına girmiş ve kendini Yağız’ın önüne atmış. Yağız ise yılanın planından habersiz önünde ki dalı eline almış ve yürümeye devam etmiş. Dal kılığına giren yılan birden kıpırdamaya başlamış ve çocuğun eline sarılmış. Yağız birden çok korkumuş ve korkudan koşmaya başlamış. Koşarken önüne bir nehir çıkmış ve kendini birden nehirin içinde bulmuş. Arkadaşı kuş da o sırada olanları görmüş ve Yağız’ı kurtarmaya karar vermiş. Ama filin dediği gibi o kadar küçükmüş ki bu asla mümkün değilmiş. Hemen koşup file haber verdi fil koşarak nehirin kenarına geldi ama suya girmeye cesaret edemedi çünkü yılan onada dolanabilirmiş. Eğer dolanırsa kurtulamayabilirim diye düşünmüş ve gerisingeri ormana doğru kaçmış. Kuş bunu görmüş ve en son çare olarak köpeğe söylemeye karar vermiş. Uçarak köpeğe girmiş ve gördüklerini anlatmış. Köpek bunu duyar duymaz nehre doğru koşmaya başlamış. Büyük bir cesaretle suya atlamış ve Yağız’ı yılanın elinden kurtarmak için öyle yüksek sesle havlamış ki yılan köpeğin çok korkunç ve büyük bir canavar olduğunu düşünerek hemen Yağız’ı bırakıp nehrin en dibine dalmış. Köpek hemen Yağız’ı kolundan tutmuş ve kıyıya doğru çekmiş.

Yağız ve köpek kıyıya çıktığında Yağız “Sen benim burada olduğumu nereden öğrendin?” diye sormuş. Köpek, kuşun ona haber verdiğini söylemiş. Fil o sırada geri dönmüş ve Yağız’ın sudan çıktığını görünce çok sevinmiş. Ama kuş Yağız’a önce fili çağırdığını ve filin korkup ormana kaçtığını çoktan anlatmıştı. Fil geldiğinde “Ah kurtulmana çok sevindim, ben senin en büyük arkadaşınım” demiş. “Hayır” demiş Yağız. “Benim en yakın arkadaşım köpek ve kuş. Onlar çok küçük ama yine de benim en iyi arkadaşım onlar. Sen bence biraz düşün şimdi” demiş Yağız. Yağız’ın söyledikleri karşısında köpek ve kuş çok gururlanmış kendilerini çok büyük hissetmişler. Ama fil sanki birden küçülmüş, bir kedi yavrusuna dönmüş. Yaptığı hareketten çok utanmış ve koşarak ormana saklanmış.

Daha fazla uzun masal okumak isterseniz Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.