Zeynep ve Atın Masalı

Zeynep ve Atın Masalı

15/12/2023 0 Yazar: Duru

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde tatlı bir kız yaşarmış. Bu tatlı kızın adı Zeynep’miş. Zeynep yaz tatillerinde dedesi ve nenesinin yanına gider onlarla birlikte kalırmış. Okulların bittiği bir yaz tatillerinde Zeynep yine nenesi ile dedesinin köydeki evine girmiş. Orada bir çok arkadaşı varmış ve o yüzden Zeynep köyünü çok seviyormuş.

Günlerden bir gün Zeynep arkadaşları ile birlikte ormana çilek toplamaya gitmiş. Ormanın içinde yürüyüp bir sürü çilek toplamaya başlamışlar. Zeynep arkadaşlarının biraz gerisinde kalmış. Ağaçların arasından geçmişler, yüksek tepelere çıkmışlar bir süre sonra Zeynep arkadaşlarını göremez olmuş. Çünkü küçük kız arkadaşlarının epey gerisinde kalmış. Zeynep arkadaşlarını bulamayınca heyecanlanmış ve birden geldiği yönü unutmuş. Seslenmiş seslenmiş ama sesini kimse duymamış. En sonunda hava kararmaya başlamış. Zeynep de çareyi ağaca çıkmakta bulmuş. Ağaca çıkan Zeynep ağlamaya başlamış. Bir süre sonra kızın ağlamasını duyan Ayı Zeynep’in yanına gelmiş. Ayı “Niye ağlıyorsun küçük kız?” diye sormuş. Zeynep yolumu kaybettim ve dedem ile nenemin evine gidemiyorum” demiş. Ayı “Öyleyse gel ben seni götüreyim demiş” ama Zeynep ayının büyüklüğünü görünce korkmuş ve teklifini reddetmiş. Bir kaç dakika sonra bir Kurt yanına gelmiş. “Neden ağlıyorsun?” diye Kurt da kıza sormuş. Zeynep ona da başından geçenleri anlatmış. Kurt aynı Ayının yaptığı gibi ona eve gitmeyi teklif etmiş ama Zeynep teklifi kabul etmemiş. Zeynep’in dedesi ile nenesi havanın kararması ile birlikte torunlarının eve dönmemesinden korkmaya başlamışlar. Ama biraz daha bekleyip öyle onu aramaya çıkmaya karar vermişler. Onlar evde Zeynep’i beklerken bu kez kızın yanına bir At gelmiş. “Merhaba güzel kız. Ağlamanı çok uzaklardan duydum ve buraya geldim. Neden bu kadar ağlıyorsun? Sana yardım edebilir miyim?” diye sormuş. Zeynep ormana çilek toplamaya geldiğini ama arkadaşlarını kaybettiğini ve dönüş yolunu bulamadığını anlatmış. At “Sana evine kadar eşlik etmemi ister misin?” diye sormuş. Zeynep bu sefer atın teklifini kabul etmiş ve sırtına atlamış. At dört nala koşmaya başlamış. Bu Zeynep için inanılmaz eğlenceliymiş.

Bir süre sonra Zeynep ve At nenesi ile dedesinin evine gelmiş. At kuyruğu ile kapıyı çalmış ve nene kapıyı açınca Zeynep’i atın sırtında görmüş. Torunun döndüğüne çok sevinmiş ve hemen küçük kızı attan alıp sarılmış. Zeynep başından geçenleri anlatmış ve yaşlı karı koca atın torunlarına yaptığı iyilik karşısında ata çok teşekkür etmişler. Hemen ata havuç, salatalık ve saman vermişler. At hem iyilik yapmış ve hem de karnını doyurmuş. Zeynep’te atta çok mutluymuş. Zeynep ata ormana geri dönememesini onunla birlikte kalmasını teklif etmiş. At teklifi seve seve kabul etmiş ve o andan itibaren çok iyi iki arkadaş olmuşlar.

Daha fazla uzun masal okumak isterseniz Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.