Tembel İle Çalışkan At Masalı

Tembel İle Çalışkan At Masalı

18/12/2023 0 Yazar: Duru

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde kalbur saman içinde iki tane at varmış. Bu atlardan biri çok tembel diğeri ise çok çalışkanmış. Atların sahibi bir oduncuymuş. Her gün ormana odun toplamaya gidermiş. Dönüşte de topladığı odunları atlarına yükler ve köyde satarmış.

Oduncu atların huyunu bildiği için tembel olan ata az yük yükler, diğerine ise çok. Zavallı at her seferinde tembel olan at arkadaşına yükünün yarısını alması için yalvarır ancak arkadaşı her seferinde onu reddedermiş. Bir gün gene orman dönüşü atın yükü o kadar ağır gelmiş ki taşıyamamış ve oracıkta yığılıp kalmış. Oduncu çaresiz odunları tembel ata yüklemiş, kendisi de zavallı atı sırtına yükleyip köye dönmüş. Ertesi gün zavallı at ayağa hiç kalkamamış. Ormancı çaresiz o gün ormana tembel atla gitmiş. Tembel at zaten bir gün öncesinden çok yorgunmuş. O günde bütün odunları tek başına taşımış. Artık yürümekte zorlanmaya başlamış ve arkadaşına haksızlık ettiğini anlamış.

Köye döndüklerinde tembel at arkadaşından özür dilemiş ona bu haksızlığı yapmamış olsa bugün bu durumda olmayacağını bundan sonra yükleri eşit taşıyacaklarını söylemiş. Zavallı at bu duruma çok sevinmiş ve o günden sonra oduncu odunlarını iki atta eşit yüklemiş. Böylece iki at uzun yıllar beraber mutlu mesut çalışmışlar.

Daha fazla at ile ilgili masal okumak isterseniz At Masalları kategorimizi inceleyebilirsiniz.