Can’ın Rüyası Masalı

Can’ın Rüyası Masalı

08/07/2024 0 Yazar: Duru

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde sebze sevmeyen bir çocuk varmış. Bu çocuğun adı Can mış. Can, sebze yemeği hep reddediyormuş. Onun yerine hamburger, sosis, patates kızartması gibi bir çok sağlıksız yemekler yiyormuş. Annesi bu duruma el atmak istemiş ve Can’a bu sağlıksız gıdaları yasaklamış. Fakat Can bunları yemek için ağlıyor ve başka hiçbir şey yemiyormuş.

Günlerden bir gün Can çok ağlamış. Annesi de artık onun ağlamasına dayanamamış ve Can’a istediği kadar hamburger vermiş. Can o kadar çok hamburger yemiş ki karnı şişmiş. Biraz rahatlamak için koltuğa geçmiş ve yastığa kafasını koyduğunda uykuya dalmış. Uykusunda rüya görmeye başlamış, “hamburgerler ve sebzeler büyük bir tartışma içindelermiş. Can ise onların arasında kalmış ve sağlıksız gıdaların tarafını seçmiş. Seçmiş seçmesine ama bu aslında fast foodların bir oyunuymuş. Onların amacı Can’ı kaçırıp kilo aldırmak ve sağlıksız büyümesini sağlamakmış. Tabi Can onların bu planından habersiz fast foodlarla çoktan gitmiş. Ama sağlıklı olan sebzeler, kötülerin planını anlamış ve Can’a yardım etmek için onların peşine düşmüş. Fast foodlar kaçmış sebzeler kovalamış. Bir süre sebzeler Can’ı ve fast foodları gözden kaçırmış. O sırada hamburgerler Can’ın midesine çoktan inmiş, sırada sosis sandviç, kola, pizza, cips bekliyormuş. Can yedikçe yemiş, yedikçe yemiş artık karnı çatlamak üzereymiş. Can daha fazla yemeden sebzeler Can’ı bulmuş ve fast foodların elinden kurtarmış. Can ne olduğunu sorduğunda Havuç” Seni bulmak için çok uğraştık. Bunların hepsi fast foodların bir oyunu. Seni sağlıksız bir çocuk yapmak için bizden kaçırdılar. Görmüyor musun yediğin her şey yağlı, kızartma ve zararlı. Bunları annen ve babanın kontrolünde yemelisin. Yoksa fazlası seni hasta edebilir” demiş. Can, havucun söylediklerinden çok etkilenmiş. Havuca bir daha annesinin sözünden çıkmayacağını ve daha çok sebze yiyeceğini ve sağlıksız gıdalardan uzak duracağını söylemiş.”

Tam o sırada “Can, Can” diye bir ses duymuş. Can gözlerini açmış ve bunun bir rüya olduğunu anlamış. Hemen rüyasını annesine anlatmış ve artık fast foodları çok az yiyeceğini söylemiş. Annesi Can’ın bu sözlerine çok sevinmiş akşam yaptığı kabak yemeğini Can afiyetle yemiş. O günden sonra sağlıklı beslenen küçük çocuk sebze ve meyveyi hayatından hiç çıkarmamış.

Daha fazla hikaye okumak isterseniz Hikayeler kategorimizi inceleyebilirsiniz.