Baba Koyunun Masalı

Baba Koyunun Masalı

15/12/2023 0 Yazar: Duru

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde ormanda yaşayan hayvan aileleri varmış. Bu aileler çok iyi anlaşır ve günlerini neşe içinde geçirirmiş. Günlerden bir gün koyun ailesinin bir çocuğu olmuş. Minik kuzu Dünyaya geldiğinde bütün orman çok mutlu olmuş koyun ailesini tebrik etmek için tek tek evlerine gitmişler. Tebrik etmeye giderken de elleri boş gitmemişler. Ayılar bir fıçı bal getirmiş, sincaplar bir sepet fındık getirmiş, kirpi elma dolu kasa getirmiş, zebra yeni kıyafetler dikmiş. Hayvanlar neşe içinde konuşurken kimsenin beklemediği bir çift gelmiş. Tilki ve kurt.

Tilki ve kurdun gelişine kimse mutlu olmamış. Bütün hayvanlar tek tek evlerine geri dönmüşler. Çünkü tilki ve kurt ormanın en kötü hayvanlarıymış. Kimse ile anlaşamıyor ve hepsini saldırıyorlarmış. Tilki kuzuyu görünce baba koyunun yanına gitmiş ve “Tebrikler, bu kuzunun daha etli olmasına izin verin” demiş ve diliyle ağzının kenarını sıyırmış. Tilkinin kurnazlığını anlayan baba koyun hemen onları evinden kovmuş. “Ben sizi davet etmedim” demiş. Kurt “Bizi davet etmene gerek yok biz istediğimiz yerde ve zamanda geliriz” demiş ve tilki ile gülüşmüşler. Koyun ailesine veda edip evden ayrılmışlar. Koyun ailesi bu durumdan çok rahatsız olmuş, onları bu ormandan uzaklaştırmalıyız diye düşünmüş. Hemen ormanda ki hayvanlara haber vermiş ve toplanmışlar. Koyun tilki ile kurdun söylediklerini hayvanlara anlatmış ve bir şekilde onları bu ormandan uzaklaştırmaları gerektiğini anlatmış. Ayı “Çok haklısın, onları bu ormandan uzaklaştırmalıyız. İmza toplarsak ormandan ayrılmak zorunda kalırlar” demiş. Bütün hayvanlar ayıya hak vermişler ve hemen aralarında imza toplamışlar. Baba koyun imzalı kağıdı alıp hemen tilki ile kurdun yaşadığı yere doğru gitmeye başlamış. İnlerine yaklaştıkça bir korku gelmiş ama bunu yapması gerektiğini düşünmüş ve kapılarına gelmiş. Kapıyı çaldığında tilki kapıyı açmış. Koyun kağıdı uzatmış ve ormandan gitmeniz gerek demiş. Bunun üzerine kurt ve tilki gülmeye başlamışlar. “Şimdi bu kağıttan korkup gitmemizi mi istiyorsunuz?” demiş. “Üzgünüm ama bu böyle olmayacak” demiş ve kağıdı yırtmış. “Artık böyle bir belge yok” demiş. Koyun bu duruma çok üzülmüş ve ağlamamak için kendini zor tutmuş. Eve dönmüş ve başka bir çözüm yolu bulmak için düşünmüş, aklına da bir fikir gelmiş. Hazırlanmış ve ormanın kralı olan aslanın yanına gitmek için yola koyulmuş. Aslanın kendisine yardım edeceğine eminmiş çünkü aslan ormanın kralıymış ve bütün hayvanların ona itaat etmesi gerekiyormuş. Koyun uzun süre yürümüş ve aslanın evine gelmiş. Aslan güneşte uzanıyormuş ve yavruları etrafında oyun oynuyormuş. Koyun “İyi günler, yardım için çok uzaktan geldim, sende bir babasın ve beni anlarsın” demiş. Aslan “Tabi ki de, ne için yardım etmem gerek?” diye sormuş. Koyun tilki ve kurt ile olanları aslana anlatmış. “Ne yaptıysam onları uzaklaştıramadım, eve döndüğümde kesin kapının önünde olacaklar” demiş. Aslan koyunun korkusunu anladı ve onu sakinleştirmeye çalıştı.

Aslan “Sanırım ne yapılması gerektiğini biliyorum” demiş ve planını koyunun kulağına fısıldamış. Koyun, aslan ile ormana geri dönmüş ve tilki ile kurdu aramaya gitmişler. Sonunda ikiliyi bulmuşlar. Aslan ağaçların arasına saklanmış ve koyun öne çıkmış. “Beni dinleyin! Size emrediyorum! Hemen bu ormanı terk edin!” diye bağırmış. Kurt “Sen kimsin bize böyle bağırabiliyorsun? ” diye karşılık vermiş. Koyun “Artık bu ormanın sorumlusu benim. Az önce aslan ile birlikteydim ve bana bu sorumluluğu verdi” demiş. Tilki “Tabi tabi, bizde inandık. Kanıtla da görelim” demiş. Koyun kükremek için aslan gibi ağzını açmış ve ağaçların arkasına saklanan aslan birden kükremiş. Ormanda ki bütün ağaçlar sanmış. Koyun sonra ağzını kapatmış. “Şimdi inandınız mı?” diye sormuş. Kurt ve tilki o kadar çok korkmuşlar ki kuyruklarını sıkıştırıp “Evet inandık” demişler. Koyun “O halde artık bu ormanda kalamazsınız. Hemen buradan gidin” demiş. Kurt ile tilki hemen eşyalarını toplayıp kaçmışlar. Koyun, aslana çok teşekkür etmiş ve vedalaşıp evine geri dönmüş. Anne koyun ve kuzu baba koyunu kapıda karşılamışlar. “Şimdi gönül rahatlığı ile yaşayabilir” demiş ve onlara sarılmış.

Daha fazla uzun masal okumak isterseniz Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.