Suya Yansıyan Geyik Masalı

Suya Yansıyan Geyik Masalı

10/11/2023 0 Yazar: Duru

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde ormanın birinde yaşayan bir geyik varmış. Bu geyik ormanın en güzel yerinde yaşar günlerini geçirirmiş. Bir gün yürüyüşe çıktığında çok susadığını fark etmiş. Yolunun üzerinde bir dere kıyısında duymuş ve su içmeye başlamış.

Su içmesi bittiğinde suda ki yansımasını fark etmiş. Yansıyan görüntüsüne hayran kalmış. “Kendimi çok fazla övmek istemem” dedi içinden ”Ama suya yansıyan bu güzellik çevremde gördüğüm bütün geyiklerden çok daha güzel” dedi. ”Benim ki gibi ihtişamlı, oldukça biçimli bir boynuzu olan bir geyşk daha görmedim. O kadar asil duruyor ki adeta gökyüzüne yükseliyor ve gören herkes hayran kalıyor.” diye kendi kendine konuşmaya devam etti. Geyik kafasına baktıktan sonra birden gözlerini ayaklarına doğru çevirdi. “Ne kadar ince ve küçük ayaklarım var. Bu güzel ve şekilli boynuzlarım ile hiç uyumlu değiller. Keşke daha güzel bacaklarım ve ayaklarım olsaydı” diye söylenmeye devam etti. O sırada aniden bir ses duydu. Bu ses bir aslanın kükreme sesiydi. Hızlı bir şekilde kaçmaya başladı. Ormanın derinliklerine doğru koşan geyik bir yanda da kendine saklanacak bir yer arıyordu. Sonunda kendine saklanacak bir yer bulmuştu. Ama maalesef o çok sevdiği öve öve bitiremediği boynuzları ağacın dallarına dolandı. Boynuzlarını kurtarmak için ne kadar çabalasa da bir türlü boynuzlarını ağacın dallarından kurtaramadı.

Dallardan kurtulmaya çalışırken küçük ve ince bacaklarının çok hızlı koşup onu kurtardığını fakat çok beğendiği boynuzları yüzünden az kalsın aslana yakalanacağını düşündü. Bacaklarına ve ayaklarına haksızlık yaptığını anlayan geyik böylelikle hatasının farkına varmış oldu.

Daha fazla kısa masal okumak isterseniz Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.