Uyuyamayan Zürafa’nın Masalı

Uyuyamayan Zürafa’nın Masalı

09/12/2023 0 Yazar: Duru

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde kalbur zaman içinde ormanın birinde yaşayan bir zürafa varmış. Parıl parıl parlayan derisi ve ince tüyleri, upuzun boyu çok da güzel bir kalbi varmış. Zürafa ailesini hiç üzmeyen bir çocukmuş. Bütün orman tarafından da çok seviliyormuş. Fil, aslan, gergedan, geyik, zebra, ayı yani kısa ormanda en çok arkadaşı olan hayvanmış zürafa. Bu tatlı zürafanın adı da Rüya’mış. Rüya her gün okula gider, dersini dinler, eve gelir, annesi ve babası ile ödevlerini yapar, oyunlarını oynar ve en son yatağa girer güzel bir uyku uyurmuş. Hemde aramızda kalsın ama zürafa tek başına uyuya biliyormuş.

Günlerden bir gün bu tatlı zürafa uyanmış, okuluna gitmiş, gelmiş oyun oynamış ,yemek yemiş ve yatma saati gelmiş. Annesinden bir bardak kurabiye ve süt istemiş. Annesi Rüya’ya sütünü ve kurabiyesini getirip iyi geceler dilemiş ve Rüya’nın odasından ayrılmış. Zürafa sütünü içip kurabiyesini yemiş, yüzünü yıkamış, dişlerini fırçalamış ve pijamalarını giyip yatağına yatmış. Gözlerini kapatan Rüya bir türlü uyuyamıyormuş. Yatakta bir oraya dönüyormuş bir buraya dönmüş ama uykuya dalamamış. Başka bir şeyler düşünsem uyuyabilirim diye aklından geçirmiş ve okulda yaptıklarını düşünmüş. Ama yok hala uyuyamıyormuş. Koyunları sayarsam uyurum demiş, başlamış saymaya. “Bir koyun, iki koyun, üç koyun, dört koyun…50 koyun, 51 koyun…100 koyun.” Maalesef bu da Rüya’ya yardımcı olmamış.

Tam o an küçük zürafanın aklına bir şey gelmiş. Acaba yatmadan önce her gün yaptığı davranışlardan birini yapmamış mıydı? Çok düşünmüş ve en sonunda hatırlamış. Rüya yatmadan önce oyuncaklarını toplamamış, işte bu yüzden uyuyamıyormuş. Bir anda çok utanmış. Hemen yataktan kalkıp, yere saçılan bütün oyuncaklarını toplamış. Sonra yatağına geri yatmış, gözlerini kapatmış ve derin bir uykuya dalmış.

Kısa masal okumayı seviyorsanız Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.