Cesur Aslan Yavrusu Masalı

Cesur Aslan Yavrusu Masalı

27/01/2023 0 Yazar: Pedagog Ercüment Eşsiz

Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde; develer tellal iken, pireler berber iken büyük bir ormanda yaşayan bir aslan ailesi varmış. Baba aslan, anne aslan ve iki yavrusu, bu ormanda mutlu ve güzel bir hayat sürermiş. Ormanın kralı olan aslana hiç kimse sesini çıkaramaz ama o da ormandaki tüm hayvanlara adaletle yaklaşırmış.

Gel zaman git zaman, anne ve baba aslan mağarada oynamaktan sıkılan yavrularıyla birlikte ormanda yürüyüşe çıkmış. Baba aslanın uslu durmasını söylediği yavru aslanlar hiç rahat durmuyor, birbirlerinin boynuna atlıyor, oynaşıyormuş. Anne aslan ise yavrularına, ormanda karşılarına çıkabilecek bir tehlikeye karşı sürekli uyarıyormuş. Önden yürümelerini istemiyor, “Şimdi başınıza bir iş gelecek. Lütfen bizim yanımızdan yürüyün” diyormuş.

Fakat yavru aslanlar, annelerini sanki hiç duymuyormuş gibi hareket ediyor, önden yürümeye devam ediyorlarmış. Ta ki avcıların kurduğu tuzağa düşene kadar. İki yavru birden, avcıların açtığı derin çukura düşmüş. Üzeri çalılarla kaplı çukuru fark edemeyen yavru aslanlar, uzun süre çukurdan çıkmak için zıplamaya devam etmiş.

Anne ve baba aslan çukurun çok derin olduğunu görmüş ve çaresizce çukurun başına oturup yavrularını teselli etmeye çalışmış. “Belki iyi bir insan gelir yardım eder. Hiç üzülmeyin” demişler. Yavru aslanlardan biri, anne babasının sözlerinden sonra ümitsizliğe kapılarak zıplamayı bırakmış.

Diğer yavru ise daha hırslı bir şekilde zıplamaya devam etmiş. Hava kararmış, karanlık çökmüş ama yavru aslan hiç pes etmemiş. Bir süre sonra da düştüğü bu derin çukurdan çıkmayı başarmış. Sağır olan bu yavru, anne ve babasının kendisine cesaretlendirici sözler söylediğini düşünerek var gücüyle zıplamaya devam etmiş. Sonunda da başarmış. Çünkü başarı, cesaret, azim ve kararlılık ister.

Pedagog Ercüment Eşsiz

Sihirbaz İle Beyaz Tavşan Masalı” da eminiz ki ilginizi çekecek.