Altın Dolu Kese Masalı

Altın Dolu Kese Masalı

20/11/2023 0 Yazar: Duru

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde kalbur saman içinde ülkenin birinde yaşayan çok fakir bir karı koca varmış. Gün içerisinde yiyecek yemeği bile zor bulan bu çift yine de isyan etmez hayatlarını  neşe içinde geçirmeye devam edermiş. Yaşlı adam her gün evinden çıkar karısının ördüğü yelekleri, patikleri satmak için pazara gidermiş. Bazen bir iki tane bazen de hiç bir şey satamadan evine geri dönermiş. Yaşlı adam evine döndüğünde yaşlı kadın her gün “Hoş geldin bey, bugün de çok şükür yiyecek ekmeğimiz var Allah senden razı olsun” dermiş. Günler bu şekilde devam ediyor yaşlı kadın örüyor yaşlı amca satıyormuş. Her gün boğazlarından geçen bir yudum yemek oluyormuş.

Yaşlı adam pazara gidince çok yoruluyor sürekli öksürüyormuş çünkü artık yaşlanmış ve pazara gidecek hali de çok yokmuş. Karısı bu durumu fark edince artık pazara kendisinin gitmesi gerektiğini, yaşla adamında dinlenmesi gerektiği söylemiş. Yaşlı adam istemese de kabul tek zorunda kalmış artık o yolları yürüyemez ve saatlerce tezgahın başına bekleyemezmiş. Yaşlı kadın bir sabah ördüklerini toplayıp pazara gitmek için yola koyulmuş. Yolda yürürken ayağı takılıp sendelemiş neye çarptığını anlamayan yaşlı kadın, takıldığı şeyin ne olduğuna bakmak için eğildiğinde küçük bir kese olduğunu görmüş. Keseyi açınca içinde altınlar olduğunu görmüş. Sağa bakmış, sola bakmış fakat keseyi kimin düşürdüğünü görememiş. Ama keseyi alıp evine de dönemezmiş çünkü bu altınlar onun değilmiş ve o altınları harcayamazmış. Ne yapacağını bilmeyen yaşlı kadın oracıkta beklemeye başlamış. Kesenin içinde kaç altın olduğunu saymış ki sahibi geldiğinde onun olup olmadığını anlayabilsin. Başlamış beklemeye. Beklemiş, beklemiş ama ne gelen olmuş ne giden. Akşam hava kararınca mecburen keseyi almış ve evine dönmüş. Eve gidince kocasına her şeyi anlatmış ve ne yapmaları gerektiğini düşünmüşler. Yaşlı adam “Sabah ola hayrola hanım” demiş. Sabah olunca yaşlı kadının ilk işi hemen keseyi bulduğu yere gitmiş. Başlamış beklemeye. Bir saat geçmiş iki saat geçmiş gelen giden olmamış. Biraz zaman sonra genç bir kız o yoldan geçmiş ve bir şeyler aramaya başlamış. Yaşlı kadın “Ne arıyorsun güzel kızım?” diye sormuş. Genç kız “Küçük bir kese arıyorum teyzecim, gördünüz mü?” demiş. Yaşlı kadın “Kesenin içinde ne vardı kızım?” diye sormuş. “Tam tamına bin adet altın vardı teyzecim” demiş genç kız. Yaşlı kadın cebinden keseyi çıkarmış ve “al kızım emanetin burada” deyip keseyi kıza vermiş.

Keseyi alan genç kız birden güzeler güzeli bir peri kızına dönüşmüş. Bunu gören yaşlı kadın gözlerine inanamamış. Peri kızı “Ben buraya bu keseyi bilerek bıraktım, bu keseyi kim bulur sahibini ararsa bu keseyi ona verecektim. Eğer bulan kişi sahibini aramazsa elinde avucunda ne varsa alacaktım. Ama siz keseyi bulup sahibini aradınız ve bu kesede ki altınların hepsi sizin. Artık çalışmanıza gerek yok teyzecim bu altınlar size bir ömür yeter” demiş. Yaşlı kadın bunları duyunca çok sevinmiş ve peri kızına teşekkür etmiş. Eve gidip olanları yaşlı adama anlatmış ve yaşlı adam bu duruma hem çok şaşırmış hem de çok sevinmiş. Hayatlarına artık daha rahat devam etmişler.

Uzun masal okumayı seviyorsanız Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.