Kırmızı Küçük Tavuk Masalı

Kırmızı Küçük Tavuk Masalı

07/12/2023 0 Yazar: Duru

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde bir çiftlikte yaşayan tavuk, inek, keçi ve köpek varmış. Bu dört arkadaş günlerini hep birlikte geçirirler ve oldukça iyi anlaşırlarmış. Günlerden bir gün Kırmızı Küçük Tavuk çok acıkmış ve yemek bulmak istemiş. Yemek bulmaya giderken tek başına gitmek istememiş. Önce ineğin yanına gidip “Benimle yemek bulmaya gelir misin?” demiş. İnek “Gelemem çok sıcak, üzgünüm” demiş. Daha sonra köpeğin yanına gitmiş ve aynı soruyu ona sormuş. Ama köpek de tavuğa gelemeyeceğini söylemiş. Köpek de onunla gelmeyince gitmiş keçiye sormuş. Keçi “Üzgünüm ama gelemem” demiş. Kırmızı Küçük Tavuk peki deyip tek başına yemek aramaya gitmiş. Dolanırken yerde bir kaç buğday tanesi bulmuş. Bu buğdayları ekebileceğini ve kendisine yemek yapabileceğini düşünmüş. Hemen çiftliğe geri dönmüş.

Çiftliğe dönünce buğdayları ekmek için arkadaşlarından yardım istemiş. Önce ineğe gitmiş “Bir kaç tane buğday buldum bana ekmem için yardım eder misin?” demiş. İnek “Üzgünüm ama edemem” demiş. Tavuk peki deyip köpeğin yanına gitmiş. “Benimle birlikte buğday eker misin?” demiş. Köpek “Üzgünüm ama edemem, kendimi biraz yorgun hissediyorum” demiş. Tavuk en son çare keçinin yanına gitmiş ama keçide ona yardım edemeyeceğini söylemiş. Kırmızı Küçük Tavuk arkadaşlarının yardım etmeyeceğini anlayınca ben tek başıma yaparım deyip buğdayları ekmeye başlamış. Buğdayları ektikten bir süre sonra yağmurlar yağmaya başlamış. Buğdaylar yavaş yavaş büyüyormuş ama onların yanında yabancı otlarda büyümüş. Tavuğun o otları alması gerekmiş. Bunun için arkadaşlarından yardım istemeye karar vermiş. Önce keçiye gitmiş “Otları temizlemem de bana yardım eder misin?” demiş. Keçi “Çok yağmur yağıyor bu yağmurda ıslanamam” demiş. Tavuk peki demiş ve köpeğe sormaya gitmiş. “Bana otları koparmamda yardımcı olur musun? demiş. Köpek “Ah dostum sana yardım etmek isterdim ama sana yardım edersem patilerim kirlenir, o yüzden sana yardım edemem” demiş. Tavuk en sonunda ineğe gitmiş ama inekte ona yardım edemeyeceğini söylemiş. Kırmızı Küçük Tavuk ben tek başıma halledebilirim deyip otları yolmaya gitmiş. Buğdaylar artık büyümüş ve toplanma zamanı gelmiş. Kırmızı Küçük Tavuk yine arkadaşlarından yardım istemeye gitmiş. Ama hiç bir arkadaşı tavuğa yine yardımcı olmamış. Tavuk tek başına bütün buğdayları toplamış, gün sonunda o kadar yorulmuş ki erkenden uyuya kalmış. Ertesi gün buğdayları öğütmesi, un haline getirmesi gerekmiş. Son kez arkadaşlarından yardım istemeye gitmiş. Önce Köpeğe sormuş “Buğdayları öğütmem için bana yardım eder misin?” demiş. Köpek “Üzgünüm ama hava çok güzel, bu havada iş yapamam” demiş. Tavuk daha sonra ineğe sormaya gitmiş. İne “Sana yardım edemem arkadaşım bu havada sadece dinlenmek istiyorum” demiş. Tavuk en son keçiye gitmiş ama keçi de ona yardımcı olmamış. Kırmızı Küçük Tavuk yine tek başına yapmak için yola koyulmuş. Bütün buğdayları alıp değirmene götürmüş. Hepsini orada öğütüp un haline gelmiş.

Kırmızı Küçük Tavuk unu alıp çiftliğe geri dönmüş. Arkadaşlarına son bir şans daha vermeye karar vermiş ve ekmek yapımında kendine yardım edebilecekler mi diye sormuş. Ama inek, keçi ve köpek yardım etmeyi kabul etmemiş. Tavuk ben yine tek başıma yaparım deyip undan bir güzel ekmek yapmış. Ekmek pişince alıp dışarı masanın üzerine çıkarmış ve arkadaşlarına seslenmiş. “Benimle birlikte ekmek yemek isteyen var mı?” demiş. Bütün hayvanlar koşarak tavuğun yanına gitmiş. Kırmızı Küçük Tavuk arkadaşlarına dönüp “Üzgünüm ama bu ekmek sadece benim hakkım. Sizden günlerdir yardım istiyorum ama hiçbiriniz bana yardım etmediniz. Bu yüzden bu ekmeği sadece ben yiyeceğim” demiş ve başlamış ekmeği yemeğe. Ekmeği yerken arkadaşlarının ağızlarının suyunun aktığını görmüş ve daha fazla dayanamadan birer parçada onlara vermiş. İnek, keçi ve köpek ekmeği afiyetle yemişler. Ama arkadaşları tavuğunda haklı olduğunu anlamışlar. Bir daha arkadaşlarına yardımcı olacaklarına söz vermişler. Kırmızı Küçük Tavuk da arkadaşlarını affetmiş ve afiyetle ekmeklerini yemişler.

Daha fazla hayvan masalı okumak isterseniz Hayvan Masalları kategorimizi inceleyebilirsiniz.