Büyümek İsteyen Tolga’nın Hikayesi

Büyümek İsteyen Tolga’nın Hikayesi

07/12/2023 0 Yazar: Duru

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde kalbur saman içinde Tolga adında bir çocuk varmış. Tolga sürekli bir an önce büyümek istermiş. Yatıp kalkıp büyümenin hayalini kurar ver elinden geleni yaparmış. Tolga’nın annesi ise oğluna acele etmemesini bir gün büyüyeceğini ve küçüklüğünü çok özleyeceğini söylermiş.

Tolgaların evinin küçük bir bahçesi varmış. Tolga bu bahçede oyun oynamayı çok sever bütün gününü bahçede koşarak, oynayarak, eğlenerek geçirirmiş. Annesi ise bahçenin küçük bir kısmına sebze ekmiş. Her gün bahçeye çıkar ektiklerini sular, otlarını temizlermiş. Tolga’nın annesinin en çok bakmayı sevdiği şey ise yeşil bitkilermiş. Marul, semizotu, maydanoz, dereotu, roka…Hem onlara bakmayı hem de onları yemeği ailecek çok severlermiş. Tolga hariç. Günlerden bir gün annesi Tolga birlikte tohum almaya gitmiş. Tohumları alıp eve gelmişler ve o gün annesi Tolga’dan kendisine yardım etmesini istemiş. Tolga annesinin teklifini seve seve kabul etmiş. Beraber bahçeye girmişler ve tohumları ekmeye başlamışlar. Anne “Bunları ekelim hemen büyüsünde afiyetle yiyelim” demiş. Tolga da “Annecim çocuklarda yeşillikler gibi hızlı büyür mü?” diye sormuş. Anne “Hayır oğlum. Çocuklar ve bitkiler farklı büyürler. Bitkiler hızlı çocuklar ise yavaş yavaş büyür” demiş. Annesi bitkileri sulamak için su almaya gitmiş ve Tolga eğilip tohuma “Siz çok çabuk büyüyorsunuz, bana da sırrınızı söyler misiniz?” demiş. Tohumlardan birisi hemen çocuğun sorusuna cevap vermiş. “Bak küçük çocuk, sana şimdi büyümenin sırrını vereceğim ama bu aramızda kalsın olur mu?” diye cevap vermiş. Tolga “Söz kimseye söylemeyeceğim” demiş. Tohum “O zaman söylüyorum iyi dinle. Hızla büyümen ve sağlıklı olman için maydanoz, soğan, dereotu, kıvırcık, roka gibi bütün yeşil bitkileri yemelisin. Onların yanında annenin ve babanın sana yedirmek istediği sağlıklı her şeyi ağlamadan yemelisin” demiş.

Tolga duyduklarına çok şaşırmış ve hemen büyümek için tohumlara söz vermiş. Annesinin yaptığı her yemeği artık ağlamadan yiyecekmiş. Akşam olup sofraya oturduklarında annesi Tolga’nın yemeğini tabağa koymuş ve Tolga’ya uzatmış. Tolga ilk defa ağlamadan bütün tabağını bitirmiş ve sofrada ki salatadan da en çok yiyen o olmuş.

Daha fazla hikaye okumak isterseniz Hikayeler kategorimizi inceleyebilirsiniz.