Güzel Sesli Denizkızı Maria

Güzel Sesli Denizkızı Maria

16/01/2023 0 Yazar: Pedagog Ercüment Eşsiz

Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde; develer tellal iken, pireler berber iken kocaman bir okyanusta beş denizkızı yaşarmış. Kardeş olan denizkızının adı Maria imiş ve sesinin güzelliği dillere destanmış.

Bütün balıklar, ahtapotlar, denizanaları, ıstakozlar ve diğer deniz canlıları onun sesini çok severmiş. Denizin altında kendi kendine mırıldandığı şarkıları pür dikkat dinler ve mutlu olurmuş.

Günün birinde denizin yüzeyine çıkan Denizkızı Maria, geçmekte olan gemiden bir yolcunun düştüğünü fark etmiş. Telaşla yüzerek boğulmakta olan genç adamı kurtarmış. Yüzerek sahile getirip bırakmış. Daha sonra küçük bir adacığa oturan Maria, yakışıklı adamla uzun süre göz göze bakışmış. Aslında bir prens olan genç adam, denizkızına aşık olmuş. Denizkızı Maria da bu yakışıklı prense karşı aynı duyguları taşıyormuş.

Fakat böyle bir birlikteliğin imkanı yokmuş. Bir insan gibi ayakları olmayan ve kuyruğa sahip olan Denizkızı Maria, günlerce tek bir şarkı bile söylemeden aşk acısıyla denizde dolanmış durmuş. Ablaları Maria’nın durumunu hemen anlamış tabi! Ama yapabilecekleri hiçbir şey yokmuş.

Maria yine bir gün mutsuz bir şekilde yüzerken karşısına bir caretta caretta olan yaşlı Frank çıkmış. Yaşlı kaplumbağa onu böyle görünce çok üzülmüş ve derdini sormuş. İlk önce biraz utansa da Denizkızı Maria sıkıntısını anlatarak en azından birazcık olsun rahatlamayı düşünmüş. Sonra da olan biteni Frank’e anlatmış. Frank ona, denizin derinliklerinde yaşayan deniz cadısına gitmesini, onun bu derdine bir çare bulabileceğini söylemiş.

Denizkızı Maria mutluluk içinde Frank’ın tarif ettiği yere yüzmüş ve deniz cadısını bulmuş. Maria’nın sesinin güzelliğinden haberdar olan cadı, yapacağım büyüyle sana bir çift ayak yapabilirim ama bunun karşılığında bana sesini vermelisin demiş. Prense deli gibi aşık olan Maria çaresizce cadının teklifini kabul etmiş. Cadının, “yürürken ayakların çok acıyacak” demesine bile aldırmadan aşkına kavuşmayı dilemiş.

Cadı, Maria yanından ayrılırken ona, “Eğer prens sesinle değil de bir başkasıyla evlenirse, işte o zaman suya dokunur dokunmaz eriyip yok olacağını unutma” diye seslenmiş. Ama Maria’nın gözü aşkından başka hiçbir şey görmüyormuş.

Büyünün ardından denizden çıkan Maria sahilde, aşık olduğu denizkızını arayan prensle karşılaşmış. Fakat prens onu ayaklarıyla görünce tanıyamamış. Yüzünü benzetse de, kendisini kurtaran denizkızının o olduğunu anlayamamış.

Denizkızı Maria’ya, adını, nereli olduğunu, nereye gittiğini ve daha birçok soruyu sormuş ama sesini cadıya veren Maria prense hiçbir cevap verememiş. Prens Denizkızı Maria’nın dilsiz olduğunu düşünmüş. Yine de Maria’nın güzelliğinden çok etkilenen prens, onu alıp sarayına götürmüş. Maria bu duruma çok sevinmiş. Sarayda bir müddet birlikte güzel vakit geçirmişler.

Günün birinde prens, komşu ülkenin kralını ziyarete gitmiş. Ziyaret sırasında gördüğü prensese aşık olan şıpsevdi prens, apar topar prensesle evlenmiş. Denizkızı Maria bu duruma çok üzülmüş ama yapabileceği hiçbir şey yokmuş. Çünkü kendisini kurtaran denizkızının kendisi olduğunu prense söyleyememiş.

Prensin düğünün olduğu gece deniz kıyısına gelen Maria, denize girerek ölmeyi istemiş. Tam denize gireceği sırada kardeşleri suyun üstünde belirmiş. Maria’ya, saçlarına karşılık cadıdan sihirli bir bıçak aldıklarını, eğer bu bıçakla prensi öldürürse yeniden denizkızı olabileceğini söylemişler.

Maria üzgün bir halde kardeşlerinden aldığı bıçakla saraya gelmiş. Uyumakta olan prens ve prensesin odasına sessizce sokulmuş. Ama aşık olduğu adamı öldürememiş. Saraydan çıkmış ve bir ağacın altında ağlamaya başlamış. Tam o sırada gökyüzünde pembe bir bulut belirmiş.

Maria yavaşça başını kaldırmış. Kanatlı bir peri görmüş. Peri ona, “Az önce bir başkasının canını kendi canına tercih ettiğin için artık sen de bir peri olarak hayatını sürdüreceksin. Çünkü sen çok iyi kalpli bir kızsın” demiş.

Maria sonsuza dek bütün canlılara iyilik dağıtan bir peri olarak gökyüzünde yaşamış. Bu masal da burada bitmiş.

Pedagog Ercüment Eşsiz

Daha fazla masal için, sitemizdeki uzun masallar kategorisine bakabilirsiniz.