Yetim Kız ve Altına Dönüşen Yıldızlar

Yetim Kız ve Altına Dönüşen Yıldızlar

28/12/2022 0 Yazar: Pedagog Ercüment Eşsiz

Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde; develer tellal iken, pireler berber iken küçük bir ülkede yaşayan, kimsesiz yetim bir kız varmış. Anne ve babasının uzun yıllar çocuğu olmamış. Artık iyice yaşlandığı günlerde kadın çok güzel bir kız çocuğu doğurmuş ama doğum sırasında hayatını kaybetmiş. Minik kızıyla baş başa kalan yaşlı adam da, kızı henüz 12 yaşındayken yaşamını yitirmiş.

Tek başına kalan yetim kıza hiçbir akrabası da sahip çıkmamış. Çünkü ailesinden eski bir kulübe dışında kalan hiçbir mirası ve parası yokmuş. Yetim kalan kız, tıpkı anne ve babası gibi çok iyi kalpliymiş. Kuşlara, böceklere, karıncalara, kedilere, köpeklere, gördüğü tüm canlılara çok nazik davranır, elinden geldiğince iyilik yaparmış.

Babası soğuk bir kış günü hayatını kaybedince, gözyaşları içinde yetimhanenin yolunu tutmuş. Yol boyunca yiyebileceği bir somun ekmeği ve üzerindeki yırtık pırtık giysilerden başka hiçbir şeyi yokmuş.

Bir müddet yürüdükten sonra yolda yaşlı bir dilenci ile karşılaşmış. Yaşlı dilenci iyi kalpli kıza, çok aç olduğunu, günlerdir hiçbir şey yemediğini söylemiş ve ona verebileceği bir şeyi olup olmadığını sormuş. Yetim kız hiç düşünmeden paltosunun cebindeki somunu çıkarıp ihtiyar adama vermiş. “Nasılsa açlığa alışığım. Yetimhaneye varınca bir şeyler yerim” diye düşünmüş. Yaşlı bir dilencinin, gece vakti bir orman yolunda neden dilendiğine hiçbir anlam verememiş ama bu durumu pek de umursamamış.

İyi kalpli kız yoluna biraz daha devam etmiş. Az sonra karşısına tir tir titreyen küçük bir çocuk çıkmış. Bu çelimsiz çocuk yetim kıza, çok üşüdüğünü söylemiş. Güzel kalpli kız bu defa yine hiç düşünmeden paltosunu çıkarıp çocuğa vermiş. Vermiş vermesine ama güneşin batmasıyla birlikte hava iyice soğumuş.

Yetim kız hem aç, hem de titreyerek yürümeye devam etmiş. Bir süre sonra çok garip bir şey olmuş. Gökyüzündeki yıldızlardan iki tanesi yetim kızın önüne düşmüş. Düşer düşmez de altın paraya dönüşmüş. Yetim kız bu iki altın lirayı almış ve cebine koymuş. O günden sonra elini ne zaman cebine atsa, hep iki altın lira bulmuş. Sonsuza kadar zengin ve mutlu bir hayat sürmüş.

Pedagog Ercüment Eşsiz