Küçük Kız ve Saat Hikayesi

Küçük Kız ve Saat Hikayesi

24/11/2023 0 Yazar: Duru

Ülkenin birinde ışıl ışıl dükkanların olduğu bir sokak varmış. Bu dükkanlara her gün bir çok kişi girer alışveriş yaparmış. Bu dükkanların arasında oldukça pahalı saatler satan bir dükkan varmış. Dükkan oldukça şık ve ışıltılıymış, pencereleri de sokağa bakıyormuş.

Günlerden bir gün küçük bir kız çocuğu dükkanın önüne gelmiş ve yüzünü cama dayayıp içeri bakmaya başlamış. İçerde minicik taşlarla çevrili bir saat varmış. Saatin üzerinde ki taşlar öyle güzel parlıyormuş ki küçük kız saate bakmaktan gözlerini alamıyormuş. Bu güzel saatin ablasına yakışacağını düşünmüş. Çünkü ertesi gün ablasının doğum günüymüş ve ona hayatta ki en güzel şeyi hediye etmek istiyormuş. Küçük kız hemen içeri girmiş ve parmağıyla vitrinde duran o muhteşem saati işaret etmiş. Küçük kız “Merhaba, vitrinde gördüğüm taşlı saati alabilir miyim? Ama güzel bir paket yapmanızı istiyorum.” demiş. Dükkan sahibi küçük kıza dönerek “Ne kadar paran var?” diye sormuş. Küçük kız hemen cebinde ki kumbarasını çıkarmış. Parmaklarının üstüne kalkıp tezgaha kumbarasında ki her şeyi çıkarmış. Kutunun içerisinden bir kaç küçük not, bir kaç demir para ve bir iki tane de küçük oyuncak çıkmış. Küçük kız”Bunlar yeterli mi?” diye sormuş. “Bu güzel saati ablama hediye etmek istiyorum. Bana küçüklüğümden beri annem gibi baktı. Beni hiç yanından ayırmadı. Hem bu saati aldığımda çok mutlu olacağını düşünüyorum çünkü onun yarın doğum günü” demiş.

Dükkan sahibi hiç tereddüt etmeden saati vitrinden almış ve kutusuna koymuş. Çok güzel bir hediye paketi yapıp küçük kıza vermiş. “Al bakalım küçük kız dikkatlice onu eve götür ve ablana ver” demiş. Küçük kız kutuyu almış ve sevinç içinde dükkandan çıkmış. Ertesi gün küçük kızın ablası saati alıp ışıltılı dükkana gitmiş. Kapıdan içeri girmiş ve kutuyu tezgaha koymuş. “Merhaba, acaba bu saat burdan mı alındı?” diye sormuş. Dükkan sahibi “Evet hanımefendi bu saat burdan alındı” demiş. Genç kız “Peki bu saatin fiyatı nedir?” demiş. Adam “Dükkanda alınan saatlerin fiyatı gizlidir. Bunu sadece müşterilerim ile paylaşabilirim” demiş. Genç kız ” Ama benim küçük kız kardeşimin sadece bir kaç lirası vardı. Bu saati almak için asla parası yetmez” demiş. Dükkan sahibi kutuyu kızdan almış ve tekrar güzel bir hediye paketi yapmış genç kıza geri vermiş. “Bu saatin parası ödenebilecek en yüksek bedel ile ödendi, çünkü kız kardeşiniz sahip olduğu en değerli oyuncaklarını, notlarını ve bir kaç demir parasını verdi hanımefendi bunlar bu saat için fazla değerli” dedi. Genç kız dükkan sahibine ne diyeceğini bilemedi ve gözleri dolu bir şekilde teşekkür edip dükkandan çıktı.

Daha fazla hikaye okumak isterseniz Hikayeler kategorimizi inceleyebilirsiniz.