Küçük Zürafanın Masalı

Küçük Zürafanın Masalı

24/11/2023 0 Yazar: Duru

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde kalbur saman içinde ormanın birinde yaşayan bir zürafa ailesi varmış. Bu zürafa ailesinin küçük bir çocukları varmış. Küçük zürafa doğduğu günden beri annesinin yanından hiç ayrılmıyormuş. Annesi her konuda onu koruyor ve kolluyormuş. Annesi artık bu durumun değişmesi gerektiğini ve küçük zürafaya sorumluluk vermesi gerektiğini düşünmüş.

Anne zürafa bir gün küçük zürafaya “Benim küçük yavrum artık yapılması gereken küçük işleri senin yapman lazım. Şimdi bu çuvalı alıp ormana gitmelisin ve en güzel meyveleri toplayıp getirmelisin” demiş. Küçük zürafa bu duruma çok sevinmiş ve çuvalı alıp ormana doğru yürümeye başlamış. Ormana doğru yürüyen zürafa bir süre yürüdükten sonra karşısına bir göl çıkmış. Gölü gören zürafa çok şaşırmış ve annesi yanında yokken o gölden nasıl geçeceğini düşünmüş. Nasıl geçeceğini düşünürken biraz uzakta yaşlı bir fil görmüş ve ona doğru yürümeye başlamış. “Merhaba fil amca. Şurada görünen gölü nasıl geçebilirim?” diye sormuş. Yaşlı fil “Tabi ki geçebilirsin küçük zürafacık. Su çok derin değil benim bile dizlerime zor geliyor sen rahatlıkla geçebilirsin” demiş. Suyun derin olmadığını duyan küçük zürafa koşarak göle doğru gitmeye başlamış. Tam gölün yanına geldiğinde bir tavşan zürafaya doğru koşmuş ve “Dur zürafa dur” demiş. “Sakın gölden geçmeye çalışma su çok derin az kalsın boğuluyordum zor kurtuldum” diye devam etmiş. Küçük zürafa yaşlı filin ve tavşanın söylediklerini duyunca ne yapacağını şaşırmış. En iyisinin eve dönmek olduğunu düşünmüş. Eve geldiğinde annesi küçük zürafanın elinin boş olduğunu görünce merakla sormuş “Neden meyve toplamadın yavrum.” Küçük zürafa gölün derin olup olmadığını bilmediğini ve oradaki hayvanlara danıştığını anlatmış ve “Hangisine inanacağımı şaşırdım annecim” demiş. Anne yavrusunu dinledikten sonra “Peki sen suyun derin olduğunu düşünüyor musun? Bunu senin deneyip görmen lazımdı.” demiş. Küçük zürafa bunu hiç düşünmediğini söylemiş annesine.

Anne zürafa “Bak yavrum aklında düşünmeden önce çevreden söylenen sözleri dinlememelisin. O sudan kendin geçmeyi denemelisin. Fil büyük bir hayvan ve onun dizlerine gelebilir tavşan ise küçük bir hayvan su onun boyunu geçebilir” demiş. Küçük zürafa annesini dinledikten sonra koşarak göle doğru gitmiş. Zürafanın koştuğunu göre tavşan seslenmiş “Hey boğulmaya mı karar verdin?” Küçük zürafa “Karşıya geçmeyi denemek istiyorum bakalım göl derin mi yoksa sığ mı?” diye cevap vermiş. Zürafa göle girdiğinde suyun ne tavşanın dediği kadar derin nede filin dediği kadar sığ bir su olduğunu görmüş.

Daha fazla uzun masal okumak için Uzun masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.