Kısa Kulaklı Tavşanın Masalı

Kısa Kulaklı Tavşanın Masalı

05/02/2024 0 Yazar: Duru

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde yemyeşil ağaçlarla kaplı ormanın birinde, küçük bir evde yaşayan, tavşan ailesi varmış. Bu tavşan ailesinin 3 çocuğu varmış. Çocuklarından birisi diğerlerinden farklıymış. Onun kulakları diğer iki kardeşin ki kadar uzun değilmiş. Kısa kulaklı tavşanın adı Badem’miş. Badem kulaklarının kısa olmasını kendisine çok sorun ediyormuş. Bu yüzden kimseyle konuşmuyor, kardeşleri ile oynamıyor ve sürekli şapka takıyormuş. Çünkü Badem’le okulda çok dalga geçmişler ve bu da onun gururunu incitmiş.

Günlerden bir gün Badem ve kardeşlerinin doğum günüymüş. Üçü aynı gün doğan kardeşler, doğum günü partilerini de birlikte vermek istemişler. Tabi bizim Badem hiç istememiş ve doğum gününde odasından çıkmamaya karar vermiş. Evin içinde bir telaş varmış. Anne mutfakta yiyecekler hazırlıyor, baba evi süslüyor ve iki tavşan kardeş hazırlanıyorlarmış. Badem ise odasında yatağına girmiş hatta battaniyesini kafasına kadar çekmiş bir şekilde yatıyormuş. Bütün hazırlıklar bitince iki kardeş arkadaşlarını karşılamak için kapıya çıkmışlar. Badem ise odasından hiç çıkmamış. Anne bu durumun farkındaymış. Kapıyı çalmış ve Badem’in odasına girmiş. -Anne “Badem, seninle biraz konuşabilir miyiz?” diye sormuş. -Badem, kafasından battaniyeyi indirmiş “Tabi” demiş. -Anne “Neden sende aşağıya inip arkadaşlarını karşılamıyorsun?” diye sormuş. -Badem “Aşağı inersem yine herkes benimle dalga geçecek. Ben onlar gibi değilim, onlardan farklıyım, kulaklarım kısacık ve ben bir tavşan bile değilim.” demiş.

-Anne “Bak Badem, evet sen onlardan farklısın fakat bu senin suçun değil. Farklı olmak bir ayrıcalıktır. Herkesin kulakları, kuyruğu aynı olacak değil. Senin kulaklarının kısa oluşundan dolayı tavşan olmadığın anlamına gelmiyor. Kulakların kısa ama dişlerin bütün tavşanlardan keskin, güzel, yumuşak ve parlak tüylerin, güçlü pençelerin var, çok çevik ve hoşsun. Sahip olduklarını görmelisin, sahip olmadıklarını değil. Fakat senin bu özelliğini hiç bir hayvan bilmiyor. Çünkü sen saklanmayı seçtin. Artık bu odadan çıkmalısın Badem. Kendine daha fazla haksızlık etme” demiş ve odadan çıkmış. Baden annesinin söylediklerini düşünmeye başlamış. Düşündükçe annesinin haklı olduğunu anlamış. Cesaretini toplayıp odasından çıkmış ve arkadaşlarının arasına katılmış. Badem’i gören herkes çok şaşırmış çünkü Badem ilk defa herkesin içinde şapkasını çıkarmış. Kardeşleri Badem’e sarılmış ve çok güzel göründüğünü söylemiş. Anne ve baba oğullarıyla gurur duymuş. O günden sonra Badem kendisi ile barışık, girişken, arkadaş canlısı bir tavşan olmuş. Çevresinde ki herkes Badem’in görünüşüne alışmış ve Badem mutlu bir şekilde hayatına devam etmiş. Masal da burada bitmiş.

Daha fazla uzun masal okumak isterseniz Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.