Hasta Pengu’nun Masalı

Hasta Pengu’nun Masalı

06/09/2022 0 Yazar: Duru

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde üşümediğini zanneden bir penguen varmış. Bu penguenin adı Pengu muş. Pengu her gün okula gider, arkadaşları ile oyunlar oynarmış. Yaşadığı yer hep soğuk hep buz olsa da bazı aylar Pengu için bile çok soğuk olurmuş.

Penguenler için bile soğuk olan aylar geldiğinde Pengu ya annesi kalın giyinmesi gerektiğini söylemiş. Bir kaç gün annesi montunu giymesi, atkısını takması, şapkasını takması gerektiğini söylemiş. Pengu annesine her gün takacağını söylemiş, kıyafetlerini yanına almış ama hiç takmamış. Bir hafta sonra Pengu’nun burnu akmaya, öksürmeye başlamış. Sabah uyandığında kendisini hiç iyi hissetmemiş ve annesine okula gidemeyeceğini söylemiş. Annesi hemen Pengu’nun ateşini ölçmüş ve çok yüksek olduğunu görmüş. Pengu’yu da alarak doktorun yolunu tutmuş. Doktor Pengu’yu muayene etmiş ve çok fazla soğuk aldığını bu yüzden üşüttüğünü söylemiş.

Pengu o an annesini dinlemediği için çok pişman olmuş. O soğuk günlerde annesini dinleseydi hasta olmayacaktı. Fakat artık iş işten geçmişti. Pengu annesi ile birlikte eve gitti ve tedavisine başladı. Tadını hiç sevmediği ilaçları içti, sıcak çorbalar, ıhlamurlar içti. Bir haftanın sonunda artık iyileşti ve gerçeği annesine itiraf etti. Annesi Pengu’ya bu hastalığın iyi bir ders olduğunu düşündü. Gerçekten de öyle olmuştu, Pengu bir daha asla annesinin sözünden çıkmadı ve aşırı soğuklarda kat kat giyindi. Masal da burada bitti.

Daha fazla kısa masal okumak isterseniz Kısa Masal kategorimizi inceleyebilirsiniz.