Kendine Güvenmeyi Öğrenen Çocuk

Kendine Güvenmeyi Öğrenen Çocuk

07/06/2023 0 Yazar: Pedagog Ercüment Eşsiz

Bir zamanlar küçük bir kasabada Ali adında bir çocuk yaşıyormuş. Ali, diğer çocuklarla birlikte oyun oynamaktan ve yeni şeyler denemekten çok korkan bir çocukmuş. Sürekli olarak kendinden şüphe duyarmış ve başarısız olacağından endişe edermiş.

Ali’nin bu durumundan endişelenen annesi ona yardımcı olmaya karar vermiş. Bir gün Ali’ye bir masal okumaya karar vermiş. Ali, annesi ve babası birlikte oturmuşlar ve masalı okumaya başlamışlar;

“Bir zamanlar, kocaman bir ormanda küçük bir tavşan yaşarmış. Küçük tavşan, diğer hayvanlarla oynamak ve onlarla arkadaş olmak istiyormuş ama sürekli olarak kendinden şüphe edermiş. Başarılı olup olamayacağı konusunda hep tereddütler yaşarmış. Topu yanlış yere atmaktan, arkadaşlarıyla çarpışmaktan, taşa takılıp düşmekten çok korkarmış. Çok korktuğu için de evden çıkmaz, arkadaşlarıyla bir araya gelmezmiş”

Ali annesinin anlattığı masalı merakla dinlemeye devam etmiş;

“Küçük tavşan bir gün yaşlı bir baykuş ile karşılaşmış. Yaşlı baykuş ona bir tavsiyede bulunmaya karar vermiş. ‘Küçük tavşan; başarılı olmak için öncelikle kendine güvenmen gerekiyor. İçindeki potansiyeli keşfettiğinde göreceksin başarılı olacaksın. Hem arkadaşların da ormanda oynarken bazen düşüyor, kimi zaman başarısız oluyor ama asla pes etmiyor. Gün geçtikçe arkadaşların gibi sen de çok daha iyi olacaksın” demiş.

Ali, masalı dinlerken gözlerini açmış ve annesine dikkatle bakmış. Annesi gülümseyerek masala devam etmiş;

“Küçük tavşan, yaşlı baykuşun sözlerini düşünmüş ve kendine güvenmeye karar vermiş. Diğer hayvanlarla oynamaya başlamış ve onlarla harika zaman geçirdiğini görmüş. Her geçen gün kendine olan güveni artmış. Artık başarıya ulaşabileceğine inanıyormuş.”

Ali düşünceli bir şekilde annesine bakmış. Bir yandan oğlunun yüzündeki ifadelere bakan annesi masala devam etmiş;

“Sonunda küçük tavşan, yaşlı baykuşa verdiği öğütlerden ötürü teşekkür etmiş ve ona kendine güvenmesini sağladığı için minnettar olduğunu söylemiş. Artık o, kendine güvenen bir tavşanmış ve bundan sonraki hayatında çok daha mutlu ve başarılı olmuş.”

Masalı dinleyen Ali annesine sarılmış ve ona teşekkür etmiş.  Annesi gülerek ona, “Unutma Ali, içindeki gücü keşfetmek için kendine güvenmelisin. Başarısız olma korkusu yerine, başarılı olmanın heyecanını yaşamaya odaklanmalısın” demiş.

Masalı dinleyen Ali, kendine olan güvenini artırmak için çaba göstermeye karar vermiş. Zamanla, kendini keşfetmiş ve kendine güvenerek önüne çıkan zorluklarla başa çıkmayı öğrenmiş. O günden sonra Ali korkularını aşarak daha özgüvenli ve mutlu yaşamış.

Tiyatroya Giden Panda Masalı da çok ilginizi çekecek.