Sağlık Ülkesi Masalı

Sağlık Ülkesi Masalı

01/11/2021 0 Yazar: admin

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde kalbur saman içinde zamanın birinde dünyanın bir yerinde, bir ülke varmış adı “Oburlar Ülkesi”ymiş. Bu ülkede herkes durmadan yemek yermiş. Yemek yemekten o kadar kilo almışlar ki hepsi şişko olmuş. Tam bu ülkenin karşısında birde “İştahsızlar Ülkesi” varmış burada da insanlar yemek yemek istemezlermiş. Hepsi bir deri bir kemikmiş. Bu iki ülkede de işler yolunda değilmiş. Çünkü çok yemek yemekte, az yemek yemekte çok zararlıymış. Bu yüzden iki ülkenin insanları da hem mutsuz hem de sağlıksızmış.

Bir gün iki ülkenin bilginleri bir araya gelip bir çözüm düşünmeye başlamışlar. Düşünmüşler taşınmışlar, taşınmışlar düşünmüşler sonunda bir karar almışlar. İki ülkeyi birleştirip doğru yemek yemenin, dengeli beslenmenin önemini anlatacaklarmış. Öylede yapmışlar iki ülkenin insanları beraber yaşamaya başlamışlar. Oburlara da, iştahsızlara da günde üç öğün yemek yemeyi öğretmişler. Güne kahvaltı yaparak başlamak, kahvaltıda yumurta, bal süt yemek onların güne iyi başlamalarını sağlamış, öğle ve akşam yemeklerinde değişik sebzelerden yapılmış yemekler yemişler. Bazen kabak yemişler bazen fasulye bazen patates, pırasa, lahana, patlıcan, domates. İçine et koyup pişirmişler bazen tavuk, bazen balık. Her şeyden yemeyi öğrenmişler. Az az ama sık sık yemek yemişler. Yoğurdu çok sevmişler. Meyvelerden bol bol vitamin almışlar.

Bütün bunları yaptıktan sonra bütün ülke çok sağlıklı olmuş. Ülkede ne şişko nede sıska kalmış. O günden sonrada iki ülke insanları mutlu mesut en önemlisi de sağlıklı yaşamışlar. Ülkenin ismini de “Sağlık” koymuşlar.