Karanlıktan Korkan Kedi Masalı

Karanlıktan Korkan Kedi Masalı

11/06/2023 0 Yazar: Pedagog Ercüment Eşsiz

Bir zamanlar küçük bir kasabada, Karanlık adında bir kedi yaşarmış. Karanlık, diğer kedilerden farklıymış çünkü karanlıktan korkarmış. Güneş battıktan sonra hemen saklanır ve sadece gündüzleri ortaya çıkarmış.

Karanlık’ın bu korkusu onu çok üzüyormuş. Diğer kediler, gece avlanmak ve oyun oynamak için dışarı çıkarken, o korkudan dolayı evde kalıyormuş. Geceleri, pencereden dışarıdaki ışıkları izlerken arkadaşlarının nasıl da eğlendiğini hayal edermiş.

Bir gün, kasabaya yeni bir kedi gelmiş. Bu kedinin adı ise Işık’mış. Işık, Karanlık’ın tam tersiymiş. Gece olduğunda en çok mutlu olur, ayın parlak ışığı altında dışarıda koşmayı, yıldızları seyretmeyi ve gece hayatının tadını çıkarmayı severmiş.

Karanlık, Işık’ı ilk gördüğünde ona hayranlıkla bakakalmış. İçinden, kendi korkularını yenebilmek için Işık’tan bir şeyler öğrenmek istemiş. Birkaç gün geçtikten sonra cesaretini toplayan Karanlık, bir gün Işık’la konuşmaya karar vermiş.

“Bak, Işık; sen geceye nasıl bu kadar çok sevebiliyorsun? Ben karanlıktan ve dışarı çıkmaktan çok korkuyorum” demiş.

Işık, Karanlık’ın endişelerini anlamış ve ona sıcak bir gülümsemeyle şöyle cevap vermiş; “Karanlık, korkularını yenebilmek için içindeki gücü ve cesareti ortaya çıkarmalısın. Karanlıkta da güzellikler var. Yıldızların parıltısı, ayın ışığı ve sessizliğin büyüsü çok güzel. Seninle benim aramda hiçbir fark yok. Eminim ki istersen başarabilirsin. Korkularını yenmek için adım atmaya hazır mısın?”

Karanlık, Işık’ın sözlerine kulak vermiş ve cesareti yavaş yavaş yerine gelmiş. O gece ilk adımı atmaya karar vermiş. Tüm cesaretini toplayıp evinden dışarı çıkmış. Sokağa çıktığında, geceleri gökyüzünün nasıl da güzel olduğunu fark etmiş. Yıldızlar parlıyormuş ve ayın ışığı gölge oyunlarına neden oluyormuş.

Zamanla Karanlık, korkularını tamamıyla yenmeyi başarmış. Gece yürüyüşleri yapmaya başlamış, arkadaşlarıyla sokakta oyunlar oynamış ve karanlıkta eğlenceli birçok maceraya atılmış. Artık karanlıktan korkmuyor ve gece hayatının tadını çıkarıyormuş.

Ayrıca Karanlık’ın cesareti ve Işık’ın rehberliği, diğer kedilere de ilham kaynağı olmuş.

Kuşlarla Tanışan Akıllı Çocuk masalını da çok seveceksiniz.