Herkese Havlayan Huysuz Köpek Karabaş

Herkese Havlayan Huysuz Köpek Karabaş

13/06/2023 0 Yazar: Pedagog Ercüment Eşsiz

Bir varmış bir yokmuş; uzaaak bir ülkede Çılgınköy adında güzel bir orman köyü varmış. Bu köyde yaşayan insanlar oldukça huzursuz ve gergin bir hayat sürerlermiş. Ama köyün en huzursuz olanı, köyün meşhur köpeği Karabaş’mış.

Karabaş, çabuk öfkelenen ve kimseyi yanına yaklaştırmayan huysuz bir köpekmiş. En ufak bir şeye sinirlenir, hırlar ve havlar, hatta bazen dişlerini gösterir, insanları korkuturmuş. Köyün meydanında oyun oynayan çocukların peşinden koşar, havlayarak hepsini kaçırırmış. Köy halkı, bu durumdan oldukça rahatsızmış. Köpeği kontrol altına almak için birçok yöntem deneseler de hiçbiri işe yaramamış.

Günlerden bir gün, köyün küçük ve cesur çocuklarından biri olan Ali, Karabaş’ın yanına gitmeye karar vermiş. Köpeğin öfkeli bir şekilde orada oraya dolaştığını gören Ali, korkusunu bir kenara bırakmış ve köpeğe yaklaşmış.

Ali, Karabaş’ın neden bu kadar öfkeli olduğunu merak etmiş ve onunla konuşmaya başlamış. “Merhaba Karabaş. Sana neden bu kadar öfke dolu olduğunu sormak istedim.” demiş. Karabaş önce dişlerini gösterip hırlasa da, Ali’nin nazik tavrını görünce şaşırmış bir şekilde Ali’ye bakmış. Ama hala kızgınmış. Öfkeyle “Beni kimse anlamaz, sürekli rahatsız ediyorlar, onları korkutarak kendimi savunuyorum.” demiş.

Ali, köpeğin söylediklerini anlamış ve onunla empati yapmaya çalışmış. “Anlıyorum, Karabaş. Ama insanlar seni korkutmak yerine seninle daha iyi iletişim kurmayı deneyebilirler. Belki de seni daha iyi anladıklarında seni rahatsız etmekten vazgeçerler.” demiş.

Karabaş düşünmeye başlamış. O ana kadar hiç kimsenin böyle bir şey söylemediğini fark etmiş. Ali’nin sözlerinden etkilenen Karabaş, öfkesini kontrol etmeye karar vermiş. İnsanlara daha sakin bir şekilde tepki vermeyi deneyeceğini söylemiş.

Bir süre sonra, Karabaş gerçekten de değişmeye başlamış. İnsanlara daha sakin yaklaşmış, havlamalarını azaltmış ve dişlerini göstermek yerine kuyruğunu sallayarak sevgi gösterisinde bulunmuş. Köy halkı şaşırmış ve mutlu olmuş.

Karabaş’ın davranışlarındaki bu değişim, köydeki atmosferi de etkilemeye başlamış. İnsanlar daha sakinleşmiş, birbirlerine daha anlayışlı davranmaya başlamış. Karabaş’ın sakinleşmesi ve artık kimseye öfkeyle yaklaşmamasından sonra, köyde herkes huzura kavuşmuş.

Kibirli Çocuk Kibi İle Orman Perisi masalı da çok hoşunuza gidecek.