Geyik Boni’nin Masalı

Geyik Boni’nin Masalı

10/04/2022 0 Yazar: Duru

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde kocaman bir orman varmış. Bu ormanda yaşayan bir çok hayvan varmış. Geyik de o hayvanlardan birisiymiş. Bu geyiğin adı Boni’miş. Boni, diğer geyiklere göre daha küçük boynuzluymuş ve biraz daha zayıfmış. Bu durum Boni’nin hiç umurunda değilmiş. Ama hem diğer geyikler hemde diğer hayvanlar onunla dalga geçiyormuş. İşte bu Boni’yi çok üzüyormuş. Artık kimse yokken yürüyüşe çıkmaya, gece geç saatlerde yemek bulmaya çıkıyormuş.

Günlerden bir gün Boni sabah erken saate yürüyüşe çıkmış. Temiz havayı içine çekmiş, biraz ot yemiş ve yürümeye devam etmiş. O sırada arkadaşlarının onu güçsüz gördüğünü, korkak yerine koyduğunu düşünmüş ve yine morali bozulmuş. Yürümekten vazgeçip evine dönerken filin bağırış sesini duymuş. Sesin olduğu yere doğru koşmaya başlamış. Filin yanına geldiğinde minik bir farenin onu korkuttuğunu görmüş. Hemen gidip file siper olmuş ve boynuzun ucuyla fareyi yakalayıp uzak bir yere götürmüş. Fil, o an Boni için söylediği sözlere çok utanmış. Kocaman fil fareden korkmuş bağırmış ve onu güçsüz gördüğü Boni kurtarmış. Fil, Boniye teşekkür edip ormana gitmiş.

Ormana gittiğinde bütün hayvanlara yaşadıklarını anlatmış. Boni’nin korkusuzluğunu, güçlülüğünü, boynuzu ile fareyi nasıl yakalayıp uzaklaştırdığını anlatmış. Bütün hayvanlar şaşırıp kalmış. Hepsi toplanıp Boni’nin evine gitmiş ve ondan özür dilemiş. Boni çok mutlu olmuş. Bir daha kimse onunla dalga geçememiş. Masal da burada bitmiş.