Çok Konuşan Öğrencilerin Hikayesi

Çok Konuşan Öğrencilerin Hikayesi

20/11/2023 0 Yazar: Duru

Şehrin birinde bir okul varmış. Bu okulun bir sürü öğrencisi varmış ve bütün öğrenciler neşe içinde okula giderlermiş. Ama bir sınıf varmış ki bu sınıftaki öğrenciler hep konuşur öğretmenlerini pek fazla dinlemezlermiş. Öğretmen bu duruma çok üzülür ama öğrencilerini de kırmak istemezmiş. Konuşan öğrencileri uyarır, dersi dinlemeye teşvik eder hatta dersleri oyun gibi anlatmaya özen gösterirmiş.

Günlerden bir gün bu yaramaz sınıfın öğretmeni derse başlamış ama öğrenciler susmak bilmiyormuş. En ön sıra da ki çocuk en arka sıradaki arkadaşıyla bile konuşuyormuş. Öğretmen daha fazla dayanamamış aralarında en yüksek sesle konuşan öğrencisini tahtaya kaldırmış. Öğrenci tahtaya çıkınca kimse ona bakmamış ve konuşmaya devam etmiş. Öğretmen çok konuşan çocuk Ercan’a bir kitap uzatmış “Al bakalım Ercan şimdi bu kitabı arkadaşlarına oku” demiş. Ercan kitabı alınca öğretmeni de Ercan’ın yerine oturmuş ve öğrencilerle konuşmaya başlamış. Ercan kitabı okumaya başlamış ama kimse onu duymuyor hatta daha da sesli konuşmaya devam ediyorlarmış. Hem tahtada olmanın verdiği heyecan hem de arkadaşlarının onu dinlememesi Ercan’ı zor durumda bırakmış. Arkadaşlarına sesini duyurmaya çalışan Ercan daha yüksek sesle kitabı okumaya başlamış ama sesi artık yetmiyormuş ve kısılmaya başlamış. Ercan’ın üzüldüğünü gören öğretmen onun yanına gitmiş “Sanırım arkadaşların seni duymuyor?” demiş. Küçük Ercan “Evet öğretmenim beni duymuyorlar ve tahtada olmam umurlarında bile değil” demiş. Öğretmen Ercan’ın omzuna elini atarak sınıfa seslenmiş ve herkes bir anda susmuş. Öğretmen ” Çocuklar arkadaşınızı tahtaya sizlere kitap okuması için kaldırdım fakat siz ne onun tahtada olduğunu gördünüz nede onu dinlemek için sustunuz” demiş. O sırada Ercan ” öğretmenim size bir şey söylemek istiyorum” demiş. “Bugün tahtaya çıktığımda size nasıl haksızlık ettiğimi anladım. Birine bir şey anlatmak zaten çok zor ve karşınız da ki kişi konuşunca sesinizi daha çok yükseltmeye çalışıyorsunuz o yüzden iş daha da zorlaşıyor. Bugün bana çok iyi bir ders oldu. Bir daha ders esnasında asla konuşmayacağım ve can kulağı ile sizi dinleyeceğim” demiş.

Öğrencisinin onu anlamasına çok sevinen öğretmen “Aferin sana Ercan demek ki bu sana ders oldu, anladığın için teşekkür ederim, yerine oturabilirsin” demiş. Sınıftaki diğer öğrencilerde o anda öğretmenlerine yaptıkları haksızlık için özür dilemiş ve bir daha sınıfta gereksiz yere konuşmayacaklarını söyleyip özür dilemişler. Öğrencilerinin akıllandığını gören zeki öğretmen öğrencilerine teşekkür edip dersi anlatmaya devam etmiş. Bu sırada sınıftan çıt dahi çıkmamış ve öğretmen çok rahat bir şekilde dersi anlatabilmiş.

Hikaye okumayı seviyorsanız Hikayeler kategorimizi inceleyebilirsiniz.