Meraklı Tilki Pars’ın Masalı

Meraklı Tilki Pars’ın Masalı

24/08/2022 0 Yazar: Duru

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde çok meraklı bir tilki varmış. Bu meraklı tilkinin adı Pars mış. Pars o kadar meraklıymış ki burnunu her şeye sokar ve herkese karışırmış. Bu durum orman halkı tarafından hiç hoş karşılanmaz Pars’ı sürekli uyarırlarmış.

Günlerden bir gün Pars ormanda dolaşmaya çıkmış, yolda konuşan üç ceylan görmüş ve yanlarına yaklaşmış “Ne konuşuyorsunuz bakalım?” diye sormuş. Ceylanlar Pars’a bu bizim aramızda Pars, karışma lütfen” demiş. Pars onlara ağzını yamultmuş ve yoluna devam etmiş. Biraz ileride büyük bir çukur görmüş bu çukurun içinde ne olduğunu o kadar çok merak etmiş ki dayanamamış ve çukurun içine inmiş. İnmiş inmesine ama bir türlü dışarı çıkamamış. Uğraşmış çabalamış ama çukur o kadar derinmiş ki bir türlü çıkamıyormuş. En sonunda etrafa seslenmeye başlamış “Sesimi duyan var mı?, Orada kimse var mı? Ben çukurdayım, yardım edin” demiş ama kimseye sesini duyuramamış. Saatlerce çukurun içinde kalmış, hava kararmış, karnı acıkmış hatta üşümeye bile başlamış. Ama ne gelen olmuş ne giden.

Pars o geceyi çukurun içinde geçirmiş. Bu kadar meraklı olduğu için bütün gece kendisine çok kızmış. Sabah havanın aydınlanması ile etraftan sesler duymuş ve hemen seslenmiş “Çukurun içindeyim, yardım edin” diye. Onu duyan fil hemen arkadaşına yardım etmek için uzun bir dal parçası sarkıtmış ve Pars’ı yukarı çekmiş. Pars arkadaşına teşekkür etmiş. Bir daha da bu kadar meraklı olmayacağına kendisine söz vermiş. Masal da burada bitmiş.

Daha fazla kısa masal okumak isterseniz Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.