At İle Devenin Rekabeti Masalı

At İle Devenin Rekabeti Masalı

01/03/2023 1 Yazar: Pedagog Ercüment Eşsiz

Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde; develer tellal iken, pireler berber iken, ben babamın beşiğini tıngır mıngır sallar iken, küçük bir çiftlikte yaşayan bir deve ile bir at varmış. At ile deve sürekli birbiriyle yarış ve rekabet halindeymiş. Tabii ki bu rekabet en çok çiftçiyi sevindirirmiş. Çünkü atıyla devesinin bütün işleri birbirleriyle yarış halinde yapması, çiftçinin işine geliyormuş.

At hızıyla, deve ise dayanıklı olmasıyla övünüyor, ikisi de birbirine üstünlük kurmaya çalışıyormuş.

Bir gün, çiftlik sahibi, iki hayvana da eşit miktarda yük yükleyerek bir test yapmak istemiş. Yük, uzun bir mesafe boyunca taşınacakmış ve çiftçi süre tutacakmış. At, yükü hızlı bir şekilde taşımak istediği için hızla koşmaya başlamış ve yükü taşımak için tüm gücünü kullanmış. Deve ise, yükün ağırlığına rağmen, yavaş ve istikrarlı bir şekilde yürümeye devam etmiş.

Yarış sonunda, at yükü daha hızlı taşımış ancak yarış sırasında çok yorulduğu için yorgun düşmüş. Deve ise, yarış boyunca yavaş ama sabırlı bir şekilde yürüdüğü için hala dinçmiş. Çiftlik sahibi, yarışı kazanan atı kutlamış fakat ona da daha fazla yük yükleyerek bir başka test yapmayı teklif etmiş. Çiftçinin amacı bu kez kimin daha fazla yük taşıyacağını ölçmekmiş.

At yükü sırtlandığı gibi büyük bir hızla koşmaya başlamış ancak bir süre sonra yorgunluktan yere yığılıp kalmış. Sırtındaki çuvallar da yere saçılmış. Deve ise daha yavaş, çok daha sabırlı bir şekilde yürümüş ama yine de yükü yarış çizgisine kadar taşımayı başarmış. Çiftlik sahibi, deveyi tebrik etmiş. Onun gücüne ve dayanıklılığına hayran kaldığını söylemiş.

At ve deve o gün herkesin farklı yeteneklere sahip olabileceğini anlamış. Kimi hızlıyken bir başkası dayanıklı olabilirmiş. Bazen hızlı olmak avantaj sağlarken, bazen de sabırla hareket etmek çok daha iyiymiş. O günden sonra birbirleriyle yarışmaktan vazgeçmişler. İkisi de birbirinin yeteneğini kabul etmiş ve çiftlikte dostça yaşamışlar.

Pedagog Ercüment Eşsiz

Eminim ki “Tiyatroya Giden Panda Masalı” da hoşunuza gidecek.